20 yaş dişleri, yer darlığına bağlı olarak sıklıkla sürme problemi yaşarlar. Ortodontik tedavi sebebiyle veya bazen büyük madde kaybına bağlı olarak küçük azı ve büyük azı dişlerinin çekimi yapılabilmektedir.

20 yas azi disi cekimi

Yapılan çalışmada alt 1.Büyük azı dişinin erken çekimine bağlı olarak alt 20 yaş dişinin sürmesi değerlendirilmektir. Çalışma sonucunda 20 yaş dişlerinin ve önlerindeki 12 yaş dişlerinin çekilen dişin boşluğunu ideale çok yakın pozisyonda kapattığı gözlemlenmiştir. 20 yaş dişleri sürmeleri için yer olduğu takdirde ağzımızdaki diğer dişler gibi sorunsuz sürebilmektedir.

Kliniğimizde bulunan Uzm. Dt. Uğur AĞAR 20 yaş dişinin çekimine karar verirken multidisipliner bir yaklaşım sağlanması ve detaylı bir muayeneden sonra çekilip çekilmeyeceğine karar verilmesi gerektiğini hastalarına önermektedir.

American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics

< Antlara Dental Blog Yazıları

dentist-ugur-agar

Ortodontist Uzm. Uğur Ağar

Uzm. Dt. Uğur AĞAR, 1974 Antakya doğumludur. Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun olan Uğur AĞAR ihtisasını Cumhuriyet Üniversitesi'nde tamamlayıp, İstanbul GATA'da ve Erciyes Üniversitesi'nde görevde bulunmuştur.

Uzm.Dt. Uğur AĞAR

WE DESIGN YOUR PERFECT SMILE

Bright Smiles with AntlaraDental!

Surprisingly great smiles, get started right now.

ONLINE WHATSAPP HATTI 530-202-68-68
BİZE ULAŞIN