Dişlerinizin görünümü sizi mutsuz mu ediyor?

Lamine diş kaplama, sağlam dişler üzerine yaprak gibi ince bir tabaka uygulama işlemidir. Genelde estetik diş tedavisi olarak bilinir. Ancak kaplamanın altında diş minesi de zamanla güçlenir. Bu sayede dişin sağlamlığı da artmış olur. Lamine diş kaplama avantajlarından faydalanmak için hemen Antlara Dental ile iletişime geçebilirsiniz.
 

Ücretsiz Randevu Al

Lamine Diş Kaplama

Lamine diş hem diş sağlığı hem de estetik anlamda üst düzey fayda sağlayan bir diş kaplaması çeşididir. Ağız içinde kırıp dökmeden, inceltme işlemi yapılmadan uygulanabildiği için diğer diş estetiği uygulamaları ile kıyaslandığında oldukça konforlu bir işlemdir. Bu avantajı sayesinde lamine diş kaplama, estetik diş tedavilerinde kısa sürede ilk sıraya yerleşmeyi başaran bir tedavi türüdür.  
 
 
Diğer bir adı yaprak diş kaplama olan bu uygulamanın temelinde estetik kaygılar vardır. Ancak zamanla gülüş tasarımının yanı sıra diş minesinin korunmasına da oldukça faydalı olduğu tecrübe edinilmiştir. Lamine kaplama, öncesinde ciddi bir hazırlık ve çalışma gerektirir. Sonrasında ise iki üç seans daha takip edilir ve ömür boyu kullanım özelliği vardır.
 
Hem uzun ömürlü olması hem de kolay uygulanabilir olmasından dolayı lamine diş kaplama işlemi son zamanlarda yoğun tercih edilen tedaviler arasındadır. Siz de lamine diş avantajlarından faydalanmak istiyor iseniz hemen Antlara Dental ile iletişime geçiniz.
 

Lamine Diş Kaplama Nedir?

Lamine kaplama, sağlam dişler üzerine yaprak gibi ince bir tabaka uygulama işlemidir. Genelde estetik diş tedavisi olarak bilinir. Ancak kaplamanın altında diş minesi de zamanla güçlenir. Bu sayede dişin sağlamlığı da artmış olur.
 
Yaprak lamine uygulaması diş hekimi tarafından uygun görüldüğü takdirde yapılır. Diş hekimi bazı durumlarda bu uygulamanın uygun olmadığına karar verebilir. O nedenle bu uygulama için uzman diş hekimlerinden destek alınmalıdır.
 

Lamine Kaplama Kimlere Yapılır?

Lamine diş kaplama işleminin her isteyen hastaya  yapılması mümkün değildir. Çünkü bazı durumlarda uygulama öncesi tedavi süreci ya da yapısal değişiklikler gerekebilir. Bu bağlamda işlem öncesinde ön muayeneden geçmek şarttır.
 
Öncü görüntüleme teknikleri ile diş yapısı incelenir eğer herhangi bir sorun yoksa lamine kaplama uygulaması için çalışmalara başlanır. Bunun yanı sıra diş eti çekilmesi, yapısal bozukluk veya çürüme varsa ilk olarak bunların tedavisi yapılmalıdır. 
 
Diş eti çekilmesinin ileri boyutta olduğu durumlarda lamine diş kaplama uygulaması yapılması sakıncalı olabilir. Diş hekimleri tarafından bu gibi durumlarda bu tedavi yöntemi önerilmez. Çünkü diş eti çekilmesi olan dişlerde kaplamanın yapıldığı kısım ile diş etinin çekildiği yerde ton farkı ortaya çıkar. Bunun sonucunda çirkin bir görünüm meydana gelir. Estetik kaygıyla yapılan bir işlem, tam tersi bir sonuca neden olur.
 

Lamine Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Lamine diş kaplama uygulaması öncesinde gerçekleştirilen muayene ve görüntülemeden sonra uygulamaya engel bir sorun görülmezse tedavi hazırlıkları başlatılır. 
 
Bu uygulamada her aşama hekim ve hastanın görüş birliği ile olmalıdır. Sonuçta estetik kaygılar ön planda olduğu için hastanın görüşleri de önem arz eder.
 
Uygulamanın ilk aşamasında ağız içi ölçülerin titizlikle alınması vardır. Sonrasında ölçülere uygun olarak laboratuvarda Mock-Up testleri gerçekleştirilir.
 
Üç boyutlu olarak gerçekleştirilen model üzerinde hekim- hasta görüş birliği oluştuğunda dişlerin uygulamaya hazırlık aşamasına start verilir. Bu aşamanın süresi lamine kaplama yapılacak dişlerin sayısına ve durumuna göre değişiklik gösterebilir.
 
Dişlerin hazırlık aşaması bittikten sonra lamine diş kaplamalarının yapıştırılması kısa sürede gerçekleştirilir.
 
Kaplamalar ilk olarak deneme amaçlı geçici kaplamalar şeklinde yapılır. Bu geçici kaplamalarla sorun çıkmazsa asıl kaplamaların yapıştırılması sürecine başlanır.
 
Özel yapıştırıcısı ile dişler üzerine uygulanan yaprak kaplama, yapıldığı ilk günden itibaren kullanılmaya başlanır. Diş eti sorunları oluşmazsa en fazla üç seanstan sonra lamine diş kaplama tedavisi son bulur. Bundan sonra kaplamalar ömür boyu kullanım için onay alabilir.
 
 

Lamine Diş Kaplamanın Tedavi Süresi

Lamine diş tedavi süreci dişlerin durumuna göre değişiklik gösterebilir. İmplant yapılması gerekirse bu süreç tamamlandıktan sonra kaplama yapılabilir. 
 
Kanal tedavisi süreci gerçekleşmesi gerekiyorsa önce bu süreç tamamlanmalıdır. Ağız içindeki aksaklıklar giderildikten sonra tasarım yapılır ve geçici kaplamalar uygulanır.
 
Problem çıkmaması durumunda asıl kaplamanın yapılması için dişler hazırlanır.  Lamine yapraklar, hafifçe törpülenen diş yüzeyinin yalnızca ön yüzüne yapıştırılır.
 
Birkaç seanstan sonra herhangi bir problem çıkmazsa tedavi süreci sonlandırılır. Bu aşamadan sonra 6 aylık rutin diş hekimi kontrollerine gitmek ve dişin günlük bakımını yapmak yeterlidir.
 

Lamine Diş Avantajları

Lamine diş kaplamanın hem ağız sağlığı hem de estetiği açısından pek çok avantajı vardır. Bazı durumlarda büyük fayda sağlayan bu kaplama seçeneğinin avantajları şu şekilde sıralanabilir;
 
 • Diş yapısındaki kalıtsal anomaliler.
 • Sararmış dolgular
 • Bazı nedenlerle aşınma veya kırılma meydana gelen dişler
 • Diğer beyazlatma yöntemlerinin yeterli düzeyde fayda sağlamaması
 • Dişlerdeki şekil bozukluğu
 • Eğri veya çarpık dişler
 • Dişlerdeki ayrıklık 
 
Ağız ve diş sağlığı, estetiği konusunda ileri tedavi yöntemlerinden biri olan lamine kaplama, her yaştaki bireylere uygulanabilir. Bireylerin estetik kaygısı öncelikli olsa da, bu tedavinin kişinin diş minesi sağlığına da önemli ölçüde katkısı vardır.
 

Lamine Diş Mi Zirkonyum Mu?

Lamine diş kaplama ve zirkonyum kaplamanın öncelikle uygulama şartları birbirinden farklıdır. Hastanın ağız sağlığı incelenerek ona göre hangisini tercih etmesinin daha uygun olacağına karar verilir.  
 
Bununla beraber her iki uygulama için de uygun olan hastalar, aşağıda bulunan farkları göz önünde bulundurarak tercihlerini yapabilirler;
 
 • Lamine kaplama, dişlere tek tek uygulanabilir. Ama zirkonyum kaplama belli bir kalınlığa sahiptir. Uygulanabilmesi için dişler belirli bir boyuta gelene kadar yontulur. 
 • Bunun yanı sıra diş yapısının ve düzeltilmesi gereken problemlerin farklılığı da zirkonyum ya da lamine diş kaplamanın tercih nedenlerinden biridir. 
 • Ağız içinde eksik diş varsa zirkonyum kaplama yapılması eksik dişin köprü implantıyla tamamlanması için çok daha uygun bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Çünkü lamine diş, çok ince bir yapıdadır ve köprü implantı için uygun değildir.
 • Zirkonyum, dişte doku kaybının fazla olduğu durumlarda da yaprak kaplama ile kıyaslandığında daha iyi bir sonuç verir.
 • Zirkonyum doğal diş dokusuna benzer bir şekilde yarı opak bir görünümdedir. Bu bağlamda ışığı hem yansıtır hem de emebilir. Böylece dişin doğal yapısına çok daha yakın bir görünüm elde etmek mümkündür.
 • Zirkonyum, kaplamanın diş eti ile birleştiği noktada koyu renk çizgiler belirgin bir şekilde görülmez. Oysa lamine kaplamada bu çizgi oldukça belirgin olabilir.
 • Diş eti çekilmesi durumlarında lamine diş kaplaması estetik olmayan bir görüntü verebilir. 
 • Zirkonyum alerjen etkisi olmayan bir materyalden yapıldığı için şartları sağlayan herkese uygulanabilir.
 • Zirkonyum kaplama uygulama süresi bakımından lamine kaplamaya göre çok daha uzun bir zaman dilimi gerektirir.
 • Zirkonyum, lamine diş kaplamasına göre çok daha pahalı bir materyal olduğu için oldukça pahalı bir uygulamadır.
 

Lamine Diş Ömrü Ne Kadardır?

Lamine diş kaplama ömrü, diş eti sorunları yaşanmaz ve bakım tavsiyelerine uyulursa ömür boyu kullanıma sahiptir. Normal temizlik ve bakım süreçlerine ek olarak katı ve sert cisimlerin ısırılmaması önemlidir. 
 
Diş eti çekilmesinin hızlı olduğu durumlarda estetik görünümde kayıplar yaşanabilir. Çünkü lamine kaplama ile diş etinin birleşim yeri birbirinden farklı renkte olduğunda ortaya kötü bir görünüm çıkar. Bu nedenle diş eti çekilmesi olan kişilerde lamine diş kaplama uygulanması tavsiye edilmez.
 

Lamine Diş Kaplama Bakımı Nasıl Yapılır?

Lamine kaplama bakımı için fazla bir özene gerek yoktur. Normal diş bakım süreci devam ettirildiği sürece ortaya sorun çıkmaz. Ancak tırnak yeme, sert kabuklu yemiş kırma ve diş gıcırdatma alışkanlıklarından vazgeçilmesi elzemdir.
 
Sert kabuklu yemiş yenmesi durumunda diş kaplaması zarar görebilir. Uygulamanın yinelenmesi gerekebilir. O nedenle kabuğu soyulmuş şekilde tüketilmesi lamine diş için çok daha doğrudur. Tırnak yeme alışkanlığından vazgeçilmemesi durumunda da diş üzerindeki lamine kaplamanın çizilmesi ve doğal yapısının bozulması muhtemeldir. Özellikle uyku sırasında gerçekleşen diş gıcırdatma problemi de kaplamaların yerinden çıkmasına neden olabilir.
 

Normal Diş Bakım Süreci

Normal diş bakımı için günde iki kez, iki dakika olmak üzere dişlerinizi fırçalamanız gerekir.  Diş taşı sorunları yaşanmaması için ağız bakım suyu ile çalkalanması ve diş ipi ile diş aralarının tamamen temizlenmesi gereklidir. Diş ipi kullanma sırasında dişlere zarar vermemek gerekir. 6 ayda bir yapılan diş hekimi kontrollerinde gerekli olan tedaviler zamanında yapılmalıdır. Tedavilerin geciktirilmesi durumunda diş kayıpları yaşanabilir.
 

Lamine Diş Koku Yapar mı?

Temizliğine ve bakımına dikkat edildiği takdirde lamine diş koku yapmaz. Hatta ağız kokusunun giderilmesi için de bu uygulamadan yararlanılmaktadır. O nedenle ağız kokusu yapacağı konusundaki iddialar yanlıştır.
 
Diş eti çekilmesi olanlar için ağız kokusu oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu durumu ortadan kaldırmak ya da en aza indirmek temizlik ve bakımla mümkündür. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez diş fırçalamak ve ağız bakım suyu ile ağzı çalkalamak gerekir. Diş arası fırçası veya diş ipi ile de dişlerin arasında kalan artıklar tamamen temizlenir.
 
Lamine kaplama ile aşınmış olan diş minesinin de tedavi edildiği görülür. Bu durum aşınan diş minesinin arasına dolabilecek yemek artıklarının bertaraf edilmesini sağlar. Böylece ağız içi kokusu da ortadan kalkar.
 

Lamine Diş Devlet Karşılıyor Mu?

Lamine kaplama, genel olarak estetik kaygılar nedeniyle yapılır. Estetik amaçla yapılan uygulamalar SGK kapsamına alınmaz. Bu bağlamda lamine diş uygulamasını devlet karşılamaz. Bu tarz uygulamalar, çoğu devlet hastanesinde de yapılmaz.
 
Özel klinik ve muayenehanelerde yapılan lamine diş fiyatları açısından da değişiklik gösterebilir. O nedenle uygulama yapmaya karar verildiğinde uzmanlık ve fiyat arasında doğru bir orantı olmasına dikkat edilmelidir. Piyasa değerinin çok altında yapılan lamine diş uygulamasının kalitesi konusunda sorun yaşanması muhtemeldir.
 

Lamine Diş Fiyatları

Lamine diş fiyatları çoğu kaplama uygulamalarına göre çok daha uygundur. Özellikle zirkonyum kaplamaya göre oldukça ekonomiktir. Dezavantajı genellikle özel hastanelerde ve kliniklerde gerçekleştirilebiliyor olmasıdır. SGK tedavileri kapsamına alındığı takdirde lamine diş fiyatları hemen herkes için erişilebilir noktalara gelecektir. 
 
Lamine diş kaplama uygulamasını yapan hekim bu alanda tecrübeli olmalıdır. Ayrıca lamine kaplamanın kalitesi de dikkat edilmesi gereken diğer bir ayrıntıdır. Lamine kaplamadan önce düzeltilmesi gereken diş sorunları da tedavi fiyatına eklendiğinde tedavinin yekûnu artabilir. 
 
Gülüş tasarımı olarak da bilinen bu tedavilerin uygulama süresi bakımından en kısa olanı da lamine diş kaplamadır. Bu özelliği sayesinde en fazla tercih edilen kaplama uygulamasıdır. Uygulama için dişlerde fazla bir işlem yapılmasına da gerek yoktur. Üstelik tek taraflı olarak sadece dişin ön yüzüne yapılır.
 
Sigara çay, kahve vb. maddelerin dişler üzerinde bıraktığı lekeler uzun dönem içinde diş minesine iyice yerleşir. Bu lekeler, diğer diş beyazlatma işlemleri ile temizlenip ortadan kaldırılması oldukça zor ve uzun bir süreç gerektirir. Bu sürece alternatif olarak yapılan lamine kaplama ile bu lekelerin üzeri temiz bir kaplamayla kapatılır.
 
Son dönemde hammadde fiyatlarındaki artış nedeniyle lamine diş fiyatları 2022 yılında fiyat olarak yükselişe geçmiştir. Ancak lamine diş kaplama, diş estetiği uygulamaları arasında en ekonomik seçenekler arasında yer alır.
 
Siz de daha detaylı bilgi için Antlara Dental ile hemen iletişime geçebilir, hayalinizdeki estetik gülümsemeye kolayca kavuşabilirsiniz.

Dental Lamine Diş Kaplama SSS

Lamina Diş Kaplama - Antalya

Hayır. Kompozit bağın en iyi özelliklerinden biri şudur: "herhangi bir diş yapısını çıkarmaya gerek yoktur. Bu, dişinizde herhangi bir hasar olmadığı anlamına gelir. Kompozit kaplama tedavisinin bir diğer en iyi özelliği ağrısız bir tedavidir. Ayrıca, bu tedaviyi ağrısız hale getirmek için herhangi bir enjeksiyon kullanmaya gerek yoktur.

Kompozit kaplama için, kozmetik diş hekimimiz, istenen şekil, boyut ve rengi elde etmek için estetik kompozit reçine malzemesini diş yüzeyinize sanatsal olarak keser. Kompozit kaplama işlemi tek bir randevuda (1-2 saat) tamamlanır.Dişinizin ve diş yapınızın herhangi bir şekilde çıkarılmasını gerektirmez. Öte yandan, porselen kaplamalar, deneyimli laboratuvarımız tarafından bir diş laboratuarında, kontakt lens ince seramik parçaları üretmek için en iyi porseleni kullanarak yapılır ve daha sonra kozmetik diş hekimimiz diş yüzeyinize porselen kaplama yapıştırır. Porselen kaplama tedavisi için, tamamlamak için 3 randevu gereklidir. Porselen kaplamalar yaklaşık 10 yıl sürer. Kompozit kaplamalar ortalama 3-8 yıl sürer.

Dişlerinize ne kadar iyi baktığınıza bağlı olarak, ortalama olarak kompozit kaplama 3-8 yıl sürer. Gülüşünüzün güzel kalmasını sağlamak için, tedaviden sonra diş hekiminizi düzenli olarak her 6 ayda bir ziyaret etmenizi öneririz.

Sorunuzun cevabı dişlerinizin durumuna bağlıdır. Tedavi beklentilerinize dayanarak, diş hekimimiz randevunuzda sizin için en iyi tedavi planını söyleyecektir. Çarpık dişlerinizi onarmak istiyorsanız, kompozit kaplama, dişlerinizin görünümünü iyileştirmek için hızlı, ağrısız ve uygun fiyatlı bir seçenektir. Bu kısa ve orta vadeli düzeltme seçeneği minimal olarak kabul edilir, çünkü kompozit kaplama malzemesini diş yüzeyinize düzgün bir şekilde yapıştırmak için sadece az miktarda sağlıklı diş azaltma gereklidir. Kompozit kaplamalar en sık 1 ila 2 saat içinde hafif çarpık, düzensiz, boşluklu/aralıklı veya renksiz dişler gibi kusurları düzeltmek için kullanılır.

Bu sorunun cevabı, diş tedavinizden beklentilerinize ve hayalinizdeki gülümseme için ne kadar beyaz ve parlak istediğinize bağlıdır.

Hap Bilgi Bölümü

Kaplamalar, çatlamış, çarpık, renksiz veya kötü şekilli dişlerinizin önüne yapıştırılmış özel seramik kaplamalardır. Dişleri çarpık, kırık, araları açık gibi sebeplerle gülüşüne estetik bir görünüş katmak için dişlerinizin üzerine kompozit yapıştırma veya porselen kaplamalar yapılarak gülüşünüzü tasarlanması içindir.

Diş kaplaması tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için ...

İletişim

Kaplama tedavisi 5 gün sürer ve 3 randevu alır, size sadece dişlerinizin yıllarca keyfini çıkarmak kalacaktır.

İletişim

Antlara Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ekibi olarak 15 yılı aşkın süre boyunca elde ettiğimiz başarılı diş sağlığı operasyonlarına ait fotoğraflar için tıklayın.

Bright Smiles by Antlara

İletişim