Antlara dental whatsapp

Vidalı İmplant Diş Nedir, Yapıştırma İmplant Diş Nedir?
Antalya

Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Lara, Antalya.

Vidalı Diş Antalya

İmplant tedavisi uygulanırken çene kemiğine implant vidası yerleştirilir. Ardından implant vidası üstüne yerleştirilecek diş tacı iki farklı yöntem kullanılarak sabitlenir. Bunlar:  

Vidalı İmplant Mı Yapıştırma İmplant mı? Antalya

Yapıştırma İmplant Diş

İmplant diş yapıştırma bir diğer adı da simantasyon implantdır. Burada tedavi aşağıdaki gibi gerçekleştirilir:

Çene kemiğine yerleştirilen implant vidası çene dokusu ile kaynaştıktan sonra diş tacı için ölçü alınır. Çene kemiği ile kaynaşmış olan implant vidası üstüne diş tacının yerleştirilebilmesi için abutment oturtulur. Abutmentin üstüne de ölçüye uygun şekilde hazırlanan diş tacı özel diş yapıştırıcıları kullanılarak yapıştırılıp, sabitlenir. Bu şekilde yapılan implant tedavisinde yapay diş kökü, abutment, diş tacı ile üç parça kullanılarak implant diş tedavisi neticelendirilir. Yapıştırma yöntemi implant tedavisinde kullanılan ilk yöntemdir. Bu geleneksel sistem diş kaplama tedavilerinde küçültülen dişin üstüne yapıştırılan kuronlar örnek alınarak yapılmıştır. 

Yapıştırma İmplant Diş Dezavantajı Nedir?

Diş tacının abutmente yapıştırıldığı bu yöntemde yapıştırıcı, diş tacı dışına taşabilir. Diş eti dokusuna zarar verebilir. Komplikasyonlara neden olabilir. Bu dezavantajı nedeniyle yapıştırma implant yöntemi günümüzde pek sık kullanılmamaktadır.

Vidalı Sistem İmplant:

Vidalı sistem implantta ilk olarak çene kemiğine yapay diş kökü görevi gören implant vidası yerleştirilir ve vidanın çene kemiği ile kaynaşması beklenir. Ardından diş tacı yapay diş köküne vidalanır. Bu sistem implant dişin mukavemetini arttırır. Çünkü bu sistemde 3 ayrı parça ile değil 2 parça kullanılarak implant diş tedavisi tamamlanmış olur.

Vidalı Sistem İmplantın Avantajı Nedir?

Vidalı Sistem İmplant tedavisi uygulandığında herhangi bir nedenle dişe müdahale edilmesi gerekirse diş vidası özel ekipmanlarla çevrilerek çıkarılır. Gerekli müdahale yapılır ve diş tacı yeniden yapay diş köküne vidalanır.

Bu sistem sayesinde diş eti ile ilgili sorunlar yaşandığında da müdahale etmek kolaylaşır.

Peki o zaman Vidasız implant nedir?:

Vidasız implant Nedir?

İmplant tedavisinde çene kemiğine bir yuva açılır. Yuvaya, malzemesi titanyum olan vida şeklindeki yapay diş kökü vidalanır. Üstüne dişin (diş tacının) sabitlenmesi işlemi yapılarak tamamlanır.

Vidasız implant tedavisi uygulanırken vidalı implantta olduğu gibi çene kemiğine oyuk açılır. Titanyum implant açılan yuvaya yerleştirilir. Burada vidasız implant ile vidalı implantı birbirinden ayıran noktaya gelinir: Vidasız implant titanyum implant malzemesi çeneye vidalanmaz.

Vidasız İmplantın Avantajı Nedir?

Vidasız implantın avantajı: Yapay diş kökü (implant) çeneye vidalanmış olmadığı için zamanla vidalı implantlarda oluşabilecek gevşeme durumu yaşanmaz. Bu da implanta bağlı protez dişlerin de oynamasının önüne geçer.  

İmplant diş tedavisi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sizlere dental implant, ya da all on 4, all on 6 sayfalarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İletişim Platformları

Antlara ile iletişime geçmenin üç basit yolu.

Ne zaman ve nasıl ihtiyacınız olursa olsun. Doğru tedaviyi bulmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Kliniğinizde ilk değerlendirme veya randevu için bize resimler gönderin.

Diş Sağlığınızı ve gülüşünüzü önemsiyoruz.

Antalya / Lara'da bulunan tam teşekküllü Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

İletişim Formu