facebook
Antlara dental whatsapp

Zirkonyum Kaplama Diş Tedavisi

Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği - Lara, Antalya.

Zirkonyum kaplama nedir? Antalya'da zirkonyum kaplama hakkında nelere dikkat edilmelidir?

Zirkonyum kaplama diş üzerine yapılan bir kaplama yöntemidir. Zirkonyum diş kaplama, başlı başına hem diş sağlığınıza zarar vermez hem de estetik açıdan mükemmel bir tatminlik hissi sağlar. Zirkonyum diş kaplama fiyatları, kaplama yapılacak diş sayısı, kullanılan malzemeler gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir.

Dişlerin yüzeylerinin kaplanmasıyla gerçekleştirilen bu yöntemin daha dirençli olması, herhangi bir kararma ya da mor görünmesi gibi sorunlara yol açmaması, hassaslık hissiyle karşılaşılmaması gibi avantajları da diğer yöntemlere nispeten daha çok tercih edilmesini sağlar.

Daha sağlıklı dişlere kavuşmak ve gülümsemenize özgüven kazandırmak için Antlara Dental ile iletişime geçebilir, alanında uzman diş hekimlerinden yardım alabilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplama diş üzerine yapılan bir kaplama yöntemidir. Porselen diş kaplama yöntemlerinden biri olan zirkonyum kaplama, dişlerinizde duyduğunuz rahatsızlıklar nedeniyle yapılır. Bu rahatsızlıklar genellikle; hassasiyet, çürük ya da estetik kaygıdan doğan rahatsızlık hissidir.

Diş hassasiyeti gün içinde sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere bağlı olarak hissedilir. Bu hassasiyet zamanla ağırlaşır ve dişleriniz güçsüz duruma gelebilir. Diş kaplama yöntemleri de bundan kurtulmak için iyi bir yöntemdir.

Zirkonyum kaplama pratik bilgiler

Zirkonyum kaplama işlem süresi ortalama 5-7 gün arasında değişkenlik göstermekle birlikte tedavi ömrü ortalama 20 yıl ve üzeridir. İyileşme süreci 2-3 haftadır.

Zirkonyum kaplama before after görselleri
zirkonyum kaplama

Hastalarımızdan zirkonyum tedavisi yorumları

Beş Yıldız

Beş yıldızı ortodontist Uğur bey e vermek istiyorum. Eli gerçekten çok hafif işlem sürecinde hiçbir şey hissetmedim, kendisi çok başarılı, anlayışlı ve kibar. Hasta konforuna çok önem veriyor. Çok çok teşekkür ederim.

Birşan Değirmenci - 2020

Korkumu Yendim

İğne korkusuyla gittim ama daha ilk muayeneden anında korkum gitti, Özge Abla'da çok ama çok yardımcı oldu. Birincisi kendisinin eli çok hafif ve çok dürüst bir şekilde diş tedavim hakkında ne yapacağını anlatıyor, tavsiyeler veriyor.

İrem Güler - 2020

Teknolojik Bir Klinik

Klinige girdiginiz andan ve ilk muayeneden itibaren güleryüzlü, profesyonel bir yaklaşımla size güven veren ve emin ellerde olduğunuzu hissettiren bir ekiple karşılaşıyorsunuz. Hijyene önem veren ve teknolojik bir klinik Antlara...

Kerim Tapkan - 2020

Herkese Tavsiye Ederim

Antlara implant tedavim devam ediyor. Bugün Özge hanım kanal dolgu islemimi yaptı, eli çok hafif diş korkumu Özge hanım ve Sinan bey sayesinde yendim. Her iki doktorumuz işinde mükemmel bütün herkese tavsiye ederim. Teşekkürler

Nuray Manastir - 2020

Diş kaplama yönteminin tercih edilmesin bir diğer nedeni ise kişilerin estetik kaygılarıdır. Dişlerde oluşan aşınmalar ya da dişlere yeterli özenin gösterilmemesi renk değişimlerine neden olur. Aşınmalar ya da renk değişimleri görsel olarak rahatsızlık hissi verir.

Zirkonyum diş kaplama, hem diş sağlığınıza zarar vermez hem de estetik açıdan mükemmel bir sonuç ve tatminlik hissi sağlar. Bu tedavi sonrasında gireceğiniz her ortamda gülümsemek için fırsat kollarken, aynı zamanda da yeme ve içme esnasında hassasiyet yaşamanıza gerek kalmaz.

Zirkonyum malzemesi kullanılarak gerçekleştirilen bu işlem diş yüzeylerinin kaplanması şeklindedir. Bu işlem ön ve arka dişlerinize uygulanabilir. Zirkonyum kaplama, işlevsel diş yapısı sağlayarak çürük dişlerin onarımını tamamlar. Hem sağlam diş yapısı oluşturur hem de estetik açıdan doğal görünüm sağlar.

Zirkonyum diş, bu nedenle çokça tercih edilir. Tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise zirkonyum kaplamanın kolay kolay çatlama veya kırılma sorunu yaşatmamasıdır. Zirkonyum kaplama, metalin okside olması durumuna karşı oluşturulan avantajlı bir yöntemdir. Bu sayede zirkonyum dişi oksidasyona karşı dirençlidir.

Bu oluşum sağlanırken estetik açıdan da yapay durmaz. Yarı saydam özelliği sayesinde doğal görüntü sağlanmış olur. Zirkonyum kaplama, ısı geçirdiğinden asıl diş yapısına uyum gösterir. Uyumlu görüntüsüyle herhangi bir rahatsızlık hissine yol açmaz. İşlem daha sağlıklı görüntü sağlamasına ek olarak ileri yaşamda bazı problemlerle karşı karşıya kalmamak için sıklıkla tercih edilir.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplama, uygulamasında ilk adım hastanın diş hekimi tarafından muayene edilmesidir. Yapılan muayenenin ardından tedavinin ilk aşamasında herhangi bir acı ya da rahatsızlık hissi yaşanmaması için anestezi uygulanması yapılır.

Daha sonra işlem görecek dişler küçültülerek kaplama yapılması için uygun boyuta getirilir. Küçültülen dişlerin ölçümü yapılır. Ölçüm sonunda zirkonyum dişler hazır olana kadar geçici dişler yapıştırılır.

Dişin rengine hasta ile beraber karar verilir. Özellikle Antlara Dental Diş Kliniğinde hiç bir zaman süreç hastanın kontrolü dışında ilerlemez. Renge karar verildikten sonra ölçüm alınır. Ölçümler ve renk tercih süreci bittikten sonra dişler hazırlanma sürecine girer. Her ne kadar değişiklik gösterse de ortalama 5 gün süren hazırlanma sürecinin ardından geçici dişler çıkarılarak kalıcı dişler yerlerine takılır.

Tedavi süreci bu şekilde tamamlansa da süreç sonrasında belli aralıklarla doktor kontrollerine gidilmesi gerekir. Kontroller ve diş sağlığı için yapılan bakımlar aksatılmadığı sürece zirkonyum kaplama gönül rahatlığıyla herhangi bir sıkıntı yaratmayarak konforlu bir şekilde kullanılabilir.

Zirkonyum kaplama
zirkonyum kaplama

Zirkonyum Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum kaplama ömrü, kişinin tedavi sonrasında ağız ve diş bakımına ne kadar özen gösterdiği ile doğru orantılıdır. Dişler yapıldıktan sonra hasta belirli aralıklarla mutlaka doktor kontrolüne gitmesi gerekir. Bu kontroller esnasında diş hekiminin vereceği tavsiyelere uyulur ise, kaplama dişleri ömür boyu rahatlıla kullanabilir. Tedavi sonucunda olağan dışı bir durum yaşanmadığı sürece zirkonyum diş kaplama rahatlıkla uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilir.

Kaplama sonrasında yapılması gereken kontroller, rutin olarak yıl içerisinde gerçekleşir. Kaplamanın ömrü işçiliğe de bağlıdır. Zirkonyum kaplama ömrü en başta kullanılan malzemelerle daha sonrasında ise işçilikle ilgilidir. Fakat bunlar tek başına yeterli değildir. Ağız bakımına da dikkat edilmesi gerekir.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları Ne Kadar?

Zirkonyum diş kaplama fiyatları, kaplama yapılacak diş sayısı, kullanılan malzemeler gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu noktada hastanın diş yapısının nasıl olduğu önem teşkil eder. Çünkü diş yapısının uygun olup olmaması tedavinin gerçekleşmesini sağlayacak en önemli unsurdur.

Tıpkı geçtiğimiz yılda olduğu gibi, zirkonyum diş kaplama fiyatları 2023 yılında da bu değişkenler üzerinden gerçekleşecektir.. Maliyeti yüksek olan bu kaplama, alınan malzemelerin fiyatları gibi birçok alt nedene bağlı olarak fiyatlandırılır. Ayrıca tamamen kişiye özel uygulanan bu tedavi yönteminde dişlerin tedaviye hazır hale gelebilmesi için ağız içerisindeki diğer problemlerinde çözüme kavuşturulması gerekir.

Zirkonyum Kaplama Kimler Yaptırabilir?

Tedavi öncesinde kişiler öncelikle diş hekimine muayene olması gerekir. Muayenin ardından diş hekiminin vereceği karara göre tedaviye başlanır. Ancak 18-20 yaşına kadar çocuklarda gelişim söz konusu olduğu için zirkonyum kaplama yapılması tavsiye edilmez.

Buna ek olarak, metale alerjisi olan kişiler de bu kaplama türünü gönül rahatlığıyla tercih edebilir. Zirkonyum kaplama içerisinde metal bulundurmadığından dolayı herhangi bir reaksiyona sebebiyet vermez.

Zirkonyum Kaplama Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum kaplama yöntemi birçok avantajı bir arada bulundurur. Bu avantajların başında sahip olduğunuz dişlere zarar vermemesi sayılabilir.

  • Uygulanma aşamasında kolay şekil alır. Aynı şekilde zirkonyum diş kaplama, beyaz rengine rahatlıkla dönüşebilir.
  • Beyaz renginin dış etkenler nedeniyle herhangi bir renk değişimi yaşamasına yol açmaz. Kahve, çay gibi diş sağlığını etkileyecek şeylerin tüketimleri sonucu yaşanan diş yapısındaki ortaya çıkan renk değişimi zirkonyum kaplamada yaşanmaz.
  • Düzenli bakım ve doktor kontrolleri şartıyla uzun yıllar kullanıma uygundur.
  • Sıcak ya da soğuk içecekler karşısında dirençlidirler. Hassasiyet göstermezler ve duyarlı değillerdir. Zirkonyum kaplama diş gün içerisinde yaşanan bu basit görülen sorunlara bile çözüm sağlar.
  • Tedavinin bitişi sonrasında ağızda tat değişikliği yaratmaz. Metal içeriğe sahip olmadığından dolayı kişinin tat duyusunda herhangi bir rahatsızlık uyandırmaz.
  • Dayanıklığı ve diş etleriyle kolay uyum sağlaması açısından birden çok avantajı içinde barındıran zirkonyum diş kaplama yöntemi hastalar tarafından rahatlıkla tercih edilebilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararları Var Mıdır?

Diğer kaplama türlerine göre daha yüksek maliyete sahiptir ve bu tedavi yönteminin en büyük deeavantajı sahipolduğu yüksek maliyetir.

Zirkonyum Diş Modelleri Nelerdir?

Diş kaplaması modelleri arasında kompozit laminate venner, metal yapılı porselen, zirkonyum altyapılı porselen, tam seramik empress, porselen laminate veneer diğer adıyla yaprak diş kaplama gibi birden fazla modelleri vardır.

Doğru tercihi ağız ve diş sağlığı polikliğine giderek doktorunuzun fikri ve yönlendirmesiyle bulabilirsiniz. Zirkonyum diş kaplama, hastanın istekleri doğrultusunda yapılır ya da yapılmaz. Hastanın isteği üzerine kaplama için fiziksel özellikler dikkate alınır. Bunlara bağlı olarak malzemeler değişir. Bu malzemelerin içeriği ile oluşturulan kaplamalar kişiye göre üretilerek uygulanır.

Porselen Diş mi Yoksa Zirkonyum mu?

Porselen ve zirkonyum diş arasında Bu faen dikkat çeken fark; sahip oldukları estetk görünümdür. Zirkonyum kaplama hem dış hem de iç yüzeyinin beyaz olması nedeni ile en ince yapıda olan dişte bile herhangi bir değişik renk ortaya çıkarmaz. Porselen kaplamaya göre zirkonyum kaplama ışığı geçirgenliği ile daha doğal duruş sergiler.

Kaplama sürecinde dış görünümün yanında arka planda hastaya uygulanan kaplamanın diş etiyle uyum göstermesi de çok önemli bir detaydır. Bu önemli noktada zirkonyum kaplama diğer kaplamalara göre diş etiyle daha iyi uyum sağlar. Bu konuda doktorlarında tavsiye ettiği zirkonyum kaplama hazırlanışları ve malzemelerinin içeriği nedeniyle porselen kaplamaya göre daha yüksek fiyatlıdır.

Porselen kaplama daha ucuz ve daha kolay yaptırılan bir işlemdir. Özellikle maddi açıdan porselen diş yaptırılması daha kolay gelebilir. Fakat avantajları sıralandığında zirkonyum kaplama daha kapsamlı ve avantajlı bir yöntemdir. Zirkonyum kaplama estetik açıdan özellikle hastaları tatmin eder.

Zirkonyum kaplamanın sunduğu sonuçlar porselen kaplamaya göre daha kapsamlı, daha doğaldır. Bu noktada doktorunuzla görüşmeleriniz ile en doğru kararı hem isteklerinize hem de bütçenize göre ayarlayabilirsiniz.

İçeriğimizde bulamadığınız tüm sorularınızın cevaplarını Antlara Dental ile iletişime geçerek, uzman doktorlarımızdan alabilir, Antalya lokasyonlu kliniğimizde en uygun fiyatlara diş tedavisi yaptırabilirsiniz.

Zirkonyum kaplama hakkında sık sorulan sorular

Aşağıdaki akordiyon menüden zirkonyum kaplama alanında sık sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Cevabını bulamadığınız sorular için çekinmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Zirkonyum diş kaplama, plak birikimine sebep olmadığı için renklerinde sararna yada renk değişikliği olmaz.

Düzenli yapılan ağız ve diş bakımı, zirkonyum dişlerin bakımı için yeterlidir.

Hassasiyet genellikle zirkonyum diş operasyonundan saatler sonra oluşur. Anestezinin etkisini yitirmesiyle hassasiyet hissedilebilir. 2-3 hafta gibi bir sürede hasta eski haline geri dönecektir.

Zirkonyum diş kaplama dişlere zarar vermez. aksine diş sağlığını olulu yönde etkiler.

Zirkonyum kaplama uygulanması sırasında ağrı çok rastlanan bir durum değildir. Aynı şekilde sonrasında da ağrı olması sık görülmez.

Zirkonyum kaplama dişlerin kullanım ömrü çok yüksektir. Normal dişler zamanla deformasyona uğrayabilir. Çünkü doğuştan gelen dişlerimiz canlı dokulardır. Bu sebeple aşınabilirler ve yapıları bozulabilir. Ancak zirkonyum dişlerde durum tam tersidir. Kullanan kişinin ağız ve diş bakımındaki özenine göre ömrü uzar.

Zirkonyum kaplama aşağıda kalan dentin tabakasını tamamen örtüyorsa çürüme olmayacaktır. Ayrıca doğru ve düzenli bakım da zirkonyum kaplı dişin ömrünü uzatır.

İletişim Platformları

Antlara ile iletişime geçmenin üç basit yolu.

Ne zaman ve nasıl ihtiyacınız olursa olsun. Doğru tedaviyi bulmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Kliniğinizde ilk değerlendirme veya randevu için bize resimler gönderin.

Diş Sağlığınızı ve gülüşünüzü önemsiyoruz.

Antalya / Lara'da bulunan tam teşekküllü Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

İletişim Formu