Antlara dental whatsapp

İmplant Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
İmplant Sonrası Normal Olan Durumlar Antalya

Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Lara, Antalya.

İmplant Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant diş tedavisi sonrasında yapılması gerekenlere özen göstermek implant başarısını doğrudan etkiler. İmplant sonrası dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

Antalya Diş implantı tedavisi sonrası yapılması gerekenler
 • İmplant sonrası oluşan şişlik, morarma ve ağrıyı hafifletmek için buz kompres uygulanması yapılabilir. İmplant sonrası buz kompres uygulaması ilk 24 saatte 3-5 dakika aralıklarla yapın. Aralıksız yapılan soğuk kompres uygulaması buz yanığına neden olabilir.
 • İmplant işleminden sonra uyuşukluk geçene kadar en az 2 saat bir şey yemeyin, içmeyin.
 • İmplant sonrası kanamayı arttırma ihtimali olduğundan özellikle ilk 2-3 gün ağız çalkalayıp tükürmeyin.
 • Sigara ve alkol kullanımı yara yara iyileşmelerini yavaşlatır. İmplant sonrası sigara ve alkol kullanmayın. Bu alışkanlıklarınızı terk edemiyorsanız ilk 15 gün sigara ve alkolden uzak durun.
 • İmplant diş tedavisi sonrasında ilk günlerde taneciksiz ılık gıdalar tüketilin. İmplant ve çene kemiğinin kaynaştığı dönemde yumuşak gıdalar tüketilin çeneyi yoracak besinlerden kaçının.
 • Yiyecekleri çiğnerken implant uygulanan tarafı kullanmayın.
 • Aşırı sıcak gıdalar tüketmeyin.
 • İmplant sonrası ilk günlerde implant uygulanan bölgeyi, diş hekimlerimizin önerisi genellikle 3-7 gündür, fırçalamayın. Hekimlerimizin önerdiği şekilde ağız hijyeninizi sağlayın. İmplant uygulanmamış bölgeleri günlük rutininizde fırçalayın.
 • 3-7 gün sonra implant uygulanan bölgeyi yumuşak hareketlerle fırçalayın.
 • İmplant dikişleri vücutta eriyebilen dikişler ise almaya gerek yoktur. Dikişler vücutta eriyemeyecek dikişler ise implanttan sonra dikişler 7-15 gün içerisinde alınır.
 • Diş hekimlerimiz tarafından size reçete edilen ilaçları implant sonrası doğru dozda ve periyotta kullanın. (antibiyotik, ağrı kesici, gargara vs.)
 • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız implant öncesi doktorunuz ile görüşerek ilaçları bırakın implant sonrasında da 48 saat kan sulandırıcı ilaçları kullanmayın.
 • İmplant tedavinizin başarısını takip etmek adına diş hekimlerimiz ile planlanan randevuları aksatmayın kontrollerinize zamanında gelin.

İmplant tedavisi sonra normal olan durumlar

Ağrı kesiciler ile kontrol altına alına bilen bir miktar ağrı, gün geçtikçe azalacak ödem, morarma normal kabul edilmektedir.

İmplant tedavisi nedir?

Özetle çene kemiğine yapay diş kökü yerleştirdikten sonra bu diş köküne protez dişin sabitlenmesi ile yapılır. İmplant diş tedavisi aşamalıdır ve ciddi cerrahi meziyet gerektirir. İmplant tedavisi 6 ay kadar bir sürede tamamlanır.

İmplant sonrası antibiyotik kullanmak şart mı?

Hastanın genel sağlık durumu iyiyse, tek dişe implant uygulandıysa, sağlıklı diş eti ve yeterli kemik yoğunluğu varsa antibiyotik kullanmaya gerek yoktur.

Komplike olan implant diş tedavilerinde antibiyotik kullanılabilir.

İletişim Platformları

Antlara ile iletişime geçmenin üç basit yolu.

Ne zaman ve nasıl ihtiyacınız olursa olsun. Doğru tedaviyi bulmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Kliniğinizde ilk değerlendirme veya randevu için bize resimler gönderin.

Diş Sağlığınızı ve gülüşünüzü önemsiyoruz.

Antalya / Lara'da bulunan tam teşekküllü Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

İletişim Formu