Antlara dental whatsapp

Diş Kaplama Antalya

Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Lara, Antalya.

Diş Kaplama Antalya

Kron tedavisi(diş kaplaması), çeşitli nedenlerle aşırı kayba uğramış dişleri korumak için diş şeklindeki malzemelerle dişlerin kaplanması işlemidir. Bu işlem dişe zarar vermez; aksine dişin ömrünü uzatır.

Diş Kaplama Çeşitleri, Fiyatları

Gülümsemeyi sever misiniz yoksa gülümsemekten kaçınır mısınız? Daha iyi bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız işte size harika bir seçenek: diş kaplama. Kaplamalar sadece dişlerinizin şeklini, boyutunu ve rengini değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda kırıkları ve kusurları da gizler. 

Diş kaplama tedavileri her geçen gün gelişiyor. Bugün deneyimli diş hekimlerimize birkaç ziyaretle diş kaplaması tedavinizi olabilirsiniz. Eskiden olduğu gibi pek çok prosedürden geçmek zorunda değilsiniz. Yeni estetik gülüşünüze kolayca sahip olabilirsiniz. 

Diş Kaplamaları Nedir?

Diş kaplamaları,  dişlerinizle aynı renge sahip olan ve diş yüzeyine sıkıca sabitlenen bir kaplama türüdür. Kaplama yapımında kullanılan malzemeler genellikle porselen ve reçine kompozittir. Bu tedavinin temel amacı genellikle çeşitli nedenlerle yontulmuş gibi duran, renk atmış, hasar görmüş dişleri ya da normalden çok daha küçük olan dişleri kozmetik açıdan güzelleştirecek ve diş sağlığını koruyacak bir tedavi sunmaktır. Bazı insanlar için, bir diş kırığı için bir kaplama yeterlidir ancak çoğu kişi simetrik bir gülümsemeye sahip olmak için altı ile sekiz diş kaplama yaptırmayı tercih eder. 

Diş kaplamaların ömrü, hastanın ağız ve diş sağlığına gösterdiği özen ve bakımına bağlı olarak 20 yıla kadar çıkabilmektedir.

Diş Kaplamalarının Faydaları Nelerdir?

Diş kaplamaları hem estetik güzelliği yakalayarak gülüş tasarımı yaptırmak için hem diş sağlığı için yapay zeka destek sistemleri de kullanılarak tercih edilen uygulamalardandır. Diş kaplaması yaptırmanın faydaları:

 • Dişin Ömrünü Uzatması Ve Diş Sağlığını Koruması:

Diş kaplamalar hakkında yapılan araştırmalar, diş kaplamalarının dişleri yüzde 95'e kadar güçlendirdiklerini kanıtlamıştır. Güçlenen dişler daha uzun ömürlü olmaktadır.

 • Gülüş Tasarımı:

Gülüş tasarımı amaçlı olarak da diş kaplama tedavisi olmak mümkündür. Hollywood gülüşü yaptırmak isteyen herkese diş kaplama tedavisi uygulanabilir.

 • Daha Düzgün Dizilimli Dişler:

Ortodonti tedavisi olmak istemeyen hafif düzeyde diş çapraşıklığı olan hastalarımız diş kaplama tedavisi olarak çapraşıklık görünümünden kurtulabilirler.

 • Daha Beyaz Dişler:

Doğal dişler zamanla ve tüketilen gıdalarla daha hızlı renk değiştirirken kaplama dişler daha az leke tutar ve daha az renk değiştirir. Diş kaplamaları kullanım ömrü sersince daha beyazdır.

 • Doğal Dişlerle Aynı Görünüm:

Lamine diş kaplama, emax kaplama dişler dışarıdan bakıldığında kaplama olduğu anlaşılmayacak kadar doğal görünümlüdür. Profesyonel biri ancak dişlerinizde kaplama olduğunu anlayabilir.

 • Diş Kaplamalar Alttaki Dişi Korur:

Kaplama yapılan diş, kirlilik, zararlı maddeler gibi dış etkenlere maruz kalmaz ve daima temiz kalır. Bu sayede çürümelere karşı da korunmuş olur.

Diş Kaplamalarının Ömrü Ne Kadardır?

Diş hekimleri, kaplamaların ömrü hastanın ağız ve diş sağlığına gösterdiği özen diş hekimi kontrollerini aksatmasına bağlı olarak değişir. US Beire tarafından 2012 yılında yapılan bir araştırmada kaplama dişler kötü bakımlarda dahi yaklaşık 10 yıl dayanırken doğru ve etkili ağız ve diş bakımı ve düzenli diş hekimi kontrolleri ile 20 yıla kadar dayanabilir.

Antalya  Antlara Dental Ağız ve diş sağlığı kliniği olarak  kaplamalarımıza 15 yıl garanti veriyoruz. Doğru ve düzenli bakım ile kolayca 20 yıla kadar uzatılabilir.

Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Modern diş teknolojisi ile en çok uygulanan diş kaplamaları  Emax kaplama, zirkonyum kaplama, lamine kaplama, PFM metal alt yapılı porselen kaplamalardır.

Emax Kaplamalar

E-Max kaplamalar, lityum disilikattan yapıldıkları için geleneksel kaplamalardan ve kronlardan daha hafif ve daha incedir. Bu nedenle, kaplamalara yapıştırılırken daha diş yüzeyinde diğer diş kaplamalara kıyasla daha az zımparalama yapılır. Normal kaplama dişlerle karşılaştırıldığında,  E-Max kaplamaların  ömrü 20 yıl kadardır.

Zirkonyum Porselen Kaplama

Beyaz, şeffaf görünümü, pürüzsüz ve sert yüzeyi ile  zirkonya kaplamalar,  metal alt yapılı diş kaplamalarının sağlamlığı ile porselenin doğal güzelliğini birleştirir. Doğal dişlerle mükemmel uyum sağlayan zirkonyum kaplamaların diğer diş kaplama seçeneklerine göre bazı avantajları vardır:

  Dayanıklılık:

  Zirkonyumun malzeme yapısı diğer  porselen kaplamalara göre iki kata kadar daha dayanıklıdır. Çiğneme basıncına, korozyona daha güçlü direnç gösterir. Zirkonya diş kaplama, doğru bakım ve özen ile çatlamadan veya aşınmadan yirmi yıldan fazla dayanabilir.

  Doğal Görünüm:

  Zirkonyum; dayanıklı, doğal görünümlü, pürüzsüz yüzeyli, beyaz, yarı saydam, sert bir malzemedir. Zirkonyum kaplama yapılmış dişleri doğal dişlerden ayırt etmek neredeyse imkansızdır. 

  Kişiye Özel Hazırlanma:

  Zirkonyumun üretilme şekli çok yönlüdür. Üretim için perse kimyasalları ve farklı işleme teknikleri gereklidir. Bu yapı hasta için özelleştirme yapılabilmesini hastanın tüm ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar.

  Metal Tadı Ve Rahatsızlığı Yok:

  Zirkonyum diş kaplamalar metal içermez. Zirkonyum kaplama diş nedeniyle metal tadı almazsınız. Doğal dişlerinize benzediği için eşsiz bir konfor sağlar. Ağzınızda kaplama olduğunu unutacak kadar doğal dişlerinizle uyum içindedirler.

  Antalya Antlara Dental Ağız ve diş sağlığı merkezi olarak 18 yılı aşan tecrübemizle hastalarımıza hizmet vermekteyiz ve zirkonyum kaplama en tecrübeli tedavi alanlarımızdan biridir. Tecrübemizi en modern diş kliniğimizde son teknoloji ile birleştirmek için buradayız.

  Porselen Kaplamalar

  Antalya Antlara Dental ağız ve diş sağlığı kliniği olarak 18 yıllık tecrübemizle hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Zirkonyum diş kaplama en tecrübeli tedavi alanlarımızdan biridir. Antalya’daki modern diş kliniğimizde deneyimli diş hekimlerimizle en son teknolojileri yakından takip ederek sizlere hizmet sunaktayız.

Porselen Erimiş Metal (PFM) Kaplamalar

Adından da anlaşılacağı gibi, metal kaplamalar ve porselen arasındaki hibrit bir versiyondur ve bu iki unsuru birleştirir. PFM kaplamalarda metal alt yapı opak beyaz porselen ile kaplanarak gizlenmiştir. Bu nedenle metal alt yapılı porselen kaplamaların renkleri porselen kaplama dişler kadar doğal değildir. 

Diş Kaplama İşlemi Nasıl yapılır?

Siz ve diş hekiminiz diş kaplaması yapma konusunda hem fikirseniz işlemin ilk aşaması olarak: kaplama dişlerinin şekli, yüksekliği, genişliği ve rengi konusundaki tercihinizi deneyimli diş hekimimize belirtirsiniz. Bu sayede diş kaplamanın her aşamasında sizin de fikriniz alınmış olur ve hayal ettiğiniz estetik gülüşe kavuşursunuz. Diş kaplama diş  tedavisi genellikle altı haftada toplam iki diş kliniği ziyaretti ile sonuçlandırılır. Tüm prosedür birkaç adımdan oluşur. 

 • İlk olarak lokal anestezi uygulanır; daha sonra frez adı verilen küçük dönen bir kesici alet yardımıyla doğal dişleriniz hafifçe kazınır.
 • Tedaviniz doğrudan kompozit reçine kaplamaları gerektiriyorsa, diş hekiminiz kompoziti uygular ve yüksek yoğunluklu bir ışıkla sertleştirir.
 • Porselen diş kaplama durumunda, diş hekiminiz ağzınızın bir kalıbının hazırlandığı dişlerinizden ölçü alır.
 • Alınana ölçü ile kaplama dişler, bir diş laboratuvarında profesyonel seramistimizce hazırlanır.

Hazırlanan kaplama dişler bir sonraki randevuda prova edilir. Hastanın beğenmediği noktalar varsa anında müdahale edilerek gerekli değişiklikler yapılır. Diş hekimimizin onayı ile sizin de nihai halini beğendiğiniz diş kaplamaları özel diş yapıştırıcıları ile özenle yapıştırılır. Tedaviniz tamamlanır ve siz hayal ettiğiniz muhteşem gülüşe kavuşursunuz.

Diş Kaplamaları İçin En Uygun Kim?

Dişlerinde renk değişimi, kırık, aşınma olan diş dizilimi hafif düzeyde bozuk ya da diş araları boşluklu bireyler için diş kaplamaları estetik diş hekimliği tedavisi olarak güzel bir seçenektir.

Diş Kaplama Hakkında Sık Sorulan Sorular Antalya

Aşağıdaki akordiyon menüden diş kaplama alanında sık sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Cevabını bulamadığınız sorular için çekinmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diş kaplama işleminde dişlerin törpülenme aşamasında da kaplama dişlerin yapıştırılma aşamasında da lokal anestezi uygulandığı için herhangi bir ağrı hissedilmez. Ancak işlem tamamlandıktan sonra, özellikle sekiz veya daha fazla kaplama yaptırıldığında, diş etlerinde veya çenede bir miktar ağrı olabilir ve bir süre de diş hassasiyeti yaşanabilir. Yaklaşık bir hafta sonra tüm şikayetler son bulur.

Diğer diş tedavileri gibi diş kaplamaları da risksiz değildir. Ancak bu yan etkilerin çoğu tedavi edilebilir ve kurtulması kolay yan etkiler olduğundan göz ardı edilebilir. İşte bu yan etkilerden bazıları;

 • Hassasiyet ve Rahatsızlık:

Minenin kazınması nedeniyle sıcak veya soğuk içeceklere veya yiyeceklere karşı bir çeşit hassasiyet yaşayabilirsiniz.

 • İltihaplı Diş Etleri:

Diş eti dokularınızın yeni arkadaşları olan kaplamalarla kaynaşması biraz zaman alır. Bu dönemde küçük bir iltihaplanma yaşanabilir.

 • Artan Diş Pulpası Yaralanma Riski:

Diş hekimi diş minesini düzgün bir şekilde törpüleyerek çıkaramazsa bu durum diş pulpasına zarar verir. Böyle bir durum da kuronla tedavi edilebilir. Bu tür sorunlar diş kaplamalrı konusunda deneyimsiz diş hekimlerine tedavi olunduğunda oluşabilir. Antalya Antlara Dental diş kliniği olarak 18 yıllık diş kaplamaları tecrübemizle size hizmet sunmaktayız.

Kaplamalar kırılabilir, ancak bu nadir görülen bir sorundur. Kaplamaların çatlaması veya yontulması da oldukça nadirdir. Kaplamalar daha çok doğal dişi kırabilecek bir darbe sonucu kırılır.

Kaplama dişlerin bakımı, düzenli olarak fırçalama ve diş ipi kullanmayı, yılda iki kez diş hekimi muayenesini gerektiren normal diş bakımından farklı değildir. Ancak dişlerinizin uzun süre bembeyaz kalmasını sağlamak için dişlerinizi lekeleyebilecek besinleri sık tüketmemenizi öneririz.

Diş kaplama tedavisi hem estetik hem fonksiyonel isteklere ve ihtiyaçlara bağlı olarak yapılabilir. Daha güzel bir gülüş yakalamak isteyenlere gülüş estetiği kapsamında yaprak porselen, emax kaplama yapılabilir. Diş rengi değişmiş, anormal düzeyde boyut farklılığı olan dişlere sahip ya da hafif düzeyde diş dizilim bozukluğu olan bireylerde ortodonti tedavisine alternatif olarak diş kaplama tedavisi uygulanabilir. Tüm dişlere kaplama yapılabilir. Sadece kaplamanın amacına bağlı olarak farklı türde kaplama malzemeleri ile dişler kaplanır.

İletişim Platformları

Antlara ile iletişime geçmenin üç basit yolu.

Ne zaman ve nasıl ihtiyacınız olursa olsun. Doğru tedaviyi bulmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Kliniğinizde ilk değerlendirme veya randevu için bize resimler gönderin.

Diş Sağlığınızı ve gülüşünüzü önemsiyoruz.

Antalya / Lara'da bulunan tam teşekküllü Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

İletişim Formu