Antlara dental whatsapp

Diş Taşı Temizliği Fiyatları Diş Taşı Neden Oluşur?
Diş Taşı Temizliği Sonrası Ne Olur?

Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Lara, Antalya.

Dişlerinizin yüzeyinde zamanla fırçalama ile geçmeyecek kirler birikir. Ayrıca bu kir birikintileri dişlerinizin çürümesine neden olacak bakterileri de içerir.

Diş kliniğiniğimizde yaptıracağınız diş taşı temizliği sayesinde kirlerden arınmış ışıldayan sağlıklı bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Profesyonel diş hekimlerimiz, son model teknolojik aletlerle özenle diş taşlarını ve plakları temizler. Böylece sağlıkla gülümseyebilirsiniz. 

Diş Taşı-Tartar Temizliği Nedir? Fiyatları Antalya?

Diş Taşı Nedir?

Ağız içerisinde çeşitli bakteriler bulunur. Zamanla bu bakteriler dişlerinizin arasında gizlenen gıda artıkları ile etkileşime geçer. Bu da dişlerinizin yüzeyinin üzerinde plak adı verilen tabakanın oluşmasına neden olur.

Düzenli diş fırçalama eksikliğinde ya da dişlerin aralarının iyi temizlenememesi halinde çeşitli minareller çökelti oluşturarak bu tortuyu sertleştirir. Artık iyice sert hale gelen bu plak tabakası diş taşı ya da tartar olarak adlandırılır. Sadece diş hekimleri tarafından diş taşı temizliği yapılması ile giderilebilen plak tabakası, temizlenmez ise çürüklere ve başka çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

Diş Taşı Temizliği Nedir?

Zaman içerisinde dişlerinizde oluşan plak, tartar ve diş taşının giderilmesi işlemi diş taşı temizliği olarak adlandırılır.  Plaklar, hem diş etiniz üzerinde hem de dişlerinizin üzerinde birikebilen bakterilerdir. Plak oluşumunu engellemek ve onları uzaklaştırmak için günde en az iki defa dişlerinizi fırçalamanız önerilir.

Bazen dişlerinizi fırçalamanız, çarpık diş yapısı veya dişlerin etkin fırçalanmaması nedeniyle plakları tek başına uzak tutmaya yetmeyebilir.  Zamanla dişlerin yüzeyinde sarı ya da beyaz lekeler oluşur. Oluşan bu sarı veya beyaz renkli sert lekeler tartardır.

Tükürük ya da gıda artıkları gibi etkenler de plaklarla buluştuğu zaman diş taşı denilen kir birikimi meydana gelir. Tartar ve diş taşı, dişinizi fırçalamanızla geçmez. Bu nedenle uzman diş hekimlerine muayene olarak onları temizletmeniz gerekir.

Diş Taşı-Tartar Neden Olur? Fiyatları Antalya

Diş Taşı Neden Olur?

Diş fırçalama işleminden birkaç saat sonra, ağız içerisinde bulunan bakteriler yeniden bakteri plağı oluşturmaya başlar.  Dişleri etkili fırçalanmaması veya diş aralarında ve diş etinin üzerinde gıda artıklarının kalması gibi nedenler diş taşı oluşumuna neden olur. Bunun yanında bazı kişilerde ise dişlerin çarpık yerleşiminden dolayı dişler etkili fırçalanmaz. Bunların sonucunda diş taşı olur. 

Dişlere sıkıca tutunan tartarı ve diş taşını ancak uzman diş kliniği bünyesinde bulunan bir diş hekimleri temizleyebilir. Diş taşı temizliği sonrası oluşan boşluk diş aralarında biriken tartarın ortadan yok olmasıyla birlikte ortaya çıkar. 

Diş Taşı Zararları Nelerdir?

Düzgün tedavi edilmediği takdirde diş taşı kişi için ciddi diş rahatsızlıklarına neden olabilir. Herhangi bir temizleme işlemi olmadan dişlerin yüzeyinde diş taşı birikmesine müsaade edilirse, bu durum diş etini de etkiler. Diş taşı ve tartar zamanla diş eti enfeksiyonlarına ve çürüklere neden olur.

Eğer en kısa zamanda temizleme işlemi yapılmazsa zaman ilerlediğinde diş eti çekilmesi, diş kaybı, ağız kokusu, soğuk ya da sıcak yiyeceklere karşı hassasiyet, iltihapların ilerlemesi gibi çeşitli rahatsızlıklar meydana gelir.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır? Antalya

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliği işleminin ilk adımı diş hekiminin muayenesidir. Muayene sırasında diş hekimi, dişlerinizin temizlenmesi gereken bölgelerine karar verir. Diş yüzeylerinin, diş etinin, kök yüzeylerinin temizlenmesi gerekebilir. Diş hekiminiz temizlenmesi gereken tartar ve diş taşını tespit ettikten sonra profesyonel aletler yardımıyla dişlerinizin üzerinden diş taşlarını kazır.

İşlem sonucunda dişleriniz kirler ve lekelerden arınmış olur. Böylece sağlıklı ve özgüvenli gülümsemenize kavuşabilirsiniz. 

Doğal Yollarla Diş Taşı Temizliği

Çeşitli internet sitelerinde diş taşını temizlemek için doğal ürünler veya doğal yöntemleri içeren formüllerin paylaşıldığını görebiliriniz. Fakat çoğu zaman yeterince araştırılmayan ve uzman hekimler kontrolünde kullanılmayan bu formüller güvenilir olmadıkları gibi yarardan çok zarar getirebilir. 

Bu yöntemler diş minenize zarar verebilir veya diş hassasiyeti oluşmasına neden olabilir. Unutmayınız ki her bireyin ağız ve diş sağlığı sorunları kişiye özeldir ve doğru tedavi yöntemi ancak uzman bir hekimin kontrolü sonrasında belirlenebilir.

Bu nedenle ağız ve diş sağlığınızı korumak adına yapmanız gereken en önemli şey, dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak plak ve tartar oluşumuna fırsat vermemeniz ve 6 ayda bir diş kontrolü yaptırmanızdır.

Evde Diş Taşı Temizliği

Önceden de belirttiğimiz gibi evde diş taşı temizliği maksadı ile tam olarak etkisinden emin olmadığımız karışım ve solüsyonları kullanmanız ağız ve diş sağlığınızın korunması açısından doğru değildir.

Kişisel seviyede yapılacak en güzel uygulama, düzenli olarak dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve diş hekiminizin tavsiye edeceği uygun bir ağız gargarası kullanmaktır. Bu rutinin sağlanmasına rağmen oluşacak diş problemlerinde güvendiğiniz bir diş kliniğine giderek dişlerinizi kontrol ettirmeniz ve diş hekiminin size tavsiye ettiği adımları izlemeniz en doğru olanıdır.

Diş Taşı Temizliği Ne Kadar Sürer?

Diş taşı ve tartar temizliği işlemi ortalama 30 dakika civarında sürer. İşlem süresi hastadaki diş taşının ve tartarın yoğunluğuna ve derinliğine göre farklılık gösterebilir. Genellikle tek seansta bitebilen bir işlem olmasına rağmen bazen diş hekiminiz gerekli görürse ikinci bir seansı daha planlayabilir. Bu işlemler ultrasonik cihazlar kullanıldığı için oldukça kolay ve acı vermeyen uygulamalardır.

Diş Taşı-Tartar Temizliği Sonrası, Fiyatları Antalya

Diş Taşı Temizliği Sonrası Ne Yapılmalı?

Diş taşı temizliği işleminden sonra 2 saat boyunca herhangi bir şey tüketmekten kaçınmalısınız. İşlem sonrası ilk 24 saat boyunca ise soğuk ve sıcak besinlerden uzak durmalısınız. Özellikle diş eti temizliği de yapıldıysa yemek yerken hassasiyet yaşamanız olasıdır.

Bu durum kişiye bağlı olarak birkaç gün sürebilir. Hafif şişlikler de oluşabileceğinden ağrı kesici kullanabilir ya da diş etlerinize dışarıdan soğuk uygulama yapabilirsiniz. İşlem sonrasında dişlerinizi fırçalamaya devam etmeniz gerekir. İlk günler hassasiyet hissetseniz de nazik hareketlerle dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Ayrıca diş ipi kullanmaya da devam etmelisiniz. Diş sararmasına ve dişlerinizde bakteri ve plak birikimine neden olacağından çay, kahve, sigara tüketimine de dikkat etmelisiniz. Dişlerinizin dipleri temizlendiğinden boşluk hissetmeniz de normaldir.

Diş Taşı Temizliği Zararlı Mı?

Diş eti hastalıkları, diş çürükleri ve diş kaybı gibi birçok sorunun nedeni diş taşı ve tartarın neden olduğu çürükler ve enfeksiyondur. Bu nedenle kir ve bakterilerin birikmesi asıl zararlı olandır ve en kısa sürede temizlenmesi gerekir.

İlerleyen diş eti iltihabında plak ve tartardan gelen bakteriler kan dolaşımına karışabilir. Bu durumda koroner arter hastalığı ve endokardit gibi daha kötü hastalıklar gelişebilir. Bu nedenle diş taşı temizliği zararlı değildir ve yapılması tavsiye edilir.

Diş Taşı-Tartar Oluşumu Nasıl Önlenir? Antalya

Diş Taşı Oluşumu Nasıl Önlenir?

Diş taşını önlemek için ağız hijyenine özen göstermek önemlidir. Bunun için günde iki kere etkili diş fırçalamak, diş ipi kullanmak, gargara yapmak ve dil üstünü temizlemek gerekir. Ayrıca sigara tüketimi de ağzınızı bakterilere yatkın hale getirdiğinden sigara tüketimini azaltmak ya da uzak durmak diş taşını önlemeye yardımcı olur. 

Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Diş taşı temizliği fiyatı yapılan işleme ve her iki çenedeki dişlerin işleme dahil edilip edilmemesine göre değişiklik gösterir. Yaptıracağınız işlemin diş eti altındaki diş taşları, diş eti estetiği, diş eti rengi açma, diş parlatma, gingivoplasti gibi işlemlerden hangilerini içerdiği hakkında diş hekiminizle konuşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Siz de aynaya baktığınızda kendinizi daha mutlu hissettirecek ve size her daim özgüven aşılayacak gülüşler için hemen Antlara Dental ile iletişime geçebilir güzel ve doğal bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Diş Taşı Temizliği - Sıkça Sorulan Sorular

Diş Taşı Temizliği Acıtır Mı?

Diş taşı temizliği genellikle anesteziye ihtiyaç duyulmadan yapılan ve can acıtmayan bir işlemdir. Ancak diş eti temizliğinde diş etlerinin durumuna bağlı olarak geçici acı veya ağrı hissedilebilir.

Diş Taşı Ağız Kokusu Yapar Mı?

Diş taşının kendisi tek başına ağız kokusuna neden olmasa da diş taşının neden olduğu diş eti sorunları ve çürük gibi rahatsızlıklar ile ağızdaki bakteri plakları ağız kokusuna neden olmaktadır.

Diş Taşları Temizlenmezse Ne Olur?

Diş taşları temizlenmezse zamanla artmaya ve dişteki lekelerin çoğalmasına neden olur. Bu da zamanla diş eti çekilmesi, diş eti iltihabı, çürük ve diş kaybı gibi problemlere yol açar. 

Diş Taşı Temizliği Ne Sıklıkla Yapılır?

Diş hekimleri 6 ayda bir kez rutin muayene önermektedir. Daha sık aralıkta diş taşı temizleme işlemi önerilmemektedir. Bu muayenelerde diş taşı temizleme işlemine ihtiyacınız olup olmadığına diş hekiminizle beraber karar verebilirsiniz. 

İletişim Platformları

Antlara ile iletişime geçmenin üç basit yolu.

Ne zaman ve nasıl ihtiyacınız olursa olsun. Doğru tedaviyi bulmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Kliniğinizde ilk değerlendirme veya randevu için bize resimler gönderin.

Diş Sağlığınızı ve gülüşünüzü önemsiyoruz.

Antalya / Lara'da bulunan tam teşekküllü Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

İletişim Formu