Antlara dental whatsapp

Invisalign - Şeffaf Plak Tedavisi - Telsiz Ortodonti

Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Lara, Antalya.

Telsiz ortodonti - Şeffaf Plak Tedavisi (Invisalign)

Telsiz ortodonti - Şeffaf plak tedavisi (Invisalign), modern bir ortodonti tedavisidir. Dişlerdeki çarpıklıkların ve bozuklukların giderilmesi ve dişlere estetik bir görünüm kazandırmak maksadı ile uygulanır. Uygulamanın en büyük avantajlarından birisi hem takma süresini hem de diş hekiminde geçirilen süreyi kısaltmasıdır.

Yemek yerken çıkarılabildiği, kolayca temizlenebildiği ve ağızda farkedilmediği için braketlere oranla daha fazla avantaj sağlamaktadır. Invisalign, günlük hayatınıza müdahale etmeden gülüşünüzü değiştirmenin en iyi yoludur.

Şeffaf Plak Tedavisi (Invisalign)

Şeffaf plak tedavisi, diğer bir ismi ile Invisalign, son dönemde en çok tercih edilen diş düzeltme tekniklerinin başında gelir. Hem konfor hem de sonuçları bakımından ortaya koyduğu neticeler bu tedavi yöntemini oldukça popüler yapmıştır.

Şeffaf Plak Tedavisi (Invisalign) nedir? Fiyatları Antalya

Telsiz ortodonti yöntemi olan şeffaf plak uygulaması sayesinde dişlerinizdeki sizi rahatsız eden bozuklukları kolayca düzeltebilir, siz de etrafınıza güvenle gülücükler saçabilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Şeffaf plak tedavisi, modern bir ortodonti tedavisidir. Dişlerdeki çarpıklıkların ve bozuklukların giderilmesi ve dişlere estetik bir görünüm kazandırmak maksadı ile uygulanır. Uygulamanın en büyük avantajlarından birisi hem takma süresini hem de diş hekiminde geçirilen süreyi kısaltmasıdır.

Dişlerin ağız içindeki dizilimi ve duruşundaki anormallikleri kalıba alma olarak da adlandırılan bu yöntemle diş düzeltmek, diş tellerinden çok daha konforludur. Yemek yeme özgürlüğü sunan invisalign, gün içinde en fazla 2-3 saat çıkarılıp rahatlama sağlanabilir.

Kişinin kendisinin çıkarıp takabildiği bu protez, oto kontrollü bir tedavi sürecini de beraberinde getirir. Kişi kendi diş sağlığının kontrolünü kendisi sağlayabilir. Şeffaf plak tedavisi, konforlu ve kolay uygulanabilir olduğu kadar %100’e yakın oranda bir düzeltme sağlar.

Telsiz Ortodonti - Invisalign

Invisalign - Telsiz Ortodonti tedavisinin iyileşme süreci 1-2 hafta olmakla beraber hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir.

Ücretsiz Randevu

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeffaf plak tedavisine başlanmadan önce her zamanki gibi ilk olarak çürük dişler tedavi edilmelidir. Bu aşama tamamlandıktan sonra diş taşları ayrıntılı bir şekilde temizlenir. Bu hazırlık aşamaları bittikten sonra şeffaf plak uygulamasına başlanır.

Bu aşamadan sonra hasta kendi gelişimini kendisi de takip edebilir. Hatta tedavi sonucunda dişlerinin ve kendi dış görünümünün bir tasarımını da üç boyutlu olarak görebilir. Dişlerdeki düzelmeye göre periyodik aralıklarla yeniden yapılan şeffaf diş plakları sayesinde tedavinin sağladığı iyileşme de takip edilebilir.

Ortodonti hekimi ağız içi ölçünüzü aldıktan sonra CAD - CAM sistemi ile 3 boyutlu tarama yapar. Bu yöntemle dişlerinizin görünümü sanal ortama 3 boyutlu olarak aktarılır. Bilgisayar simülasyonu sayesinde dişlerdeki düzelme hareketi planlanır. Her biri 0,05 mm’lik hareketlere göre 20 adet şeffaf diş plağı üretilir. 15 günde bir bu plaklar sırasıyla değiştirilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Kullanılan malzemenin özelliğinden ve şeffaf plak tedavisinin hasta açısından olan konforundan faydalanılarak, hemen her hastaya uygulanabilir. Özellikle çocuklarda temizlik ve estetik görünüm açısından olan üstünlükleri diş teline göre çok daha fazladır.

Hastaların tüm dişlerinin tamamlanmış olması invisalign tedavisine başlanması için ideal olan durumdur. Ancak çocuklar için tüm süt dişlerinin dökülmüş ve 2. büyük azı dişlerinin kısmen sürmüş olması beklenir. 12- 14 yaş arasında bu süreç tamamlanır.

Invisalign Tedavisi (Şeffaf Plak Tedavisi) Ne Kadar Sürer?

İlk olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olan diş çürüğü tedavileri varsa bunlar yapılır. Sonrasında diş taşları temizlenir. Diş eti rahatsızlıkları için gereken tedavi varsa yapılır. Ağız içindeki diş çarpıklığı tedavisini etkileyecek diğer tedaviler tamamlandıktan sonra ağız içi artık şeffaf plak tedavisi uygulamasına hazırdır.

Uygulama sonrası invisalign tedavisinin 10 ayda tamamlanması beklenir. İlk başta 1- 1,5 ay gibi kısa bir zaman diliminde tüm plakların hazırlanma süresi vardır. Bu durum tedavi sürecine eklendiğinde yaklaşık 1 yıl gibi bir sürede tedavi son bulmaktadır.

Tel mi Daha İyi Plak mı?

Diş düzeltme tedavisinde seçim hasta ve hekim arasındaki diyalog ile kararlaştırılır. Hekim hastaya hangisinin daha uygun olduğunu muayene sırasında hastayla konuşurken kolaylıkla saptayabilir. Buna karar vermek sadece hekimin ya da hastanın karar verebileceği bir durum değildir.

Telsiz Ortodonti-Şeffaf Plak Tedavisi (Invisalign) Avantajları, fiyatları Antalya

Hasta diş teli uygulaması ve şeffaf plak tedavisi uygulamalarındaki avantajları ve dezavantajları değerlendirerek hekime istediği uygulamayı belirtir. Hekim de muayene ve hastanın alışkanlıklarını da göz önüne alarak hangisini uygulayacağına karar verir. Karar vermesinde hekimin en çok göz önüne aldığı konulardan biri hastanın yaşam şekli ve alışkanlıklarıdır. Yaşam şekline uymayan bir ortodondik düzeltme tekniği hastaya faydadan çok zarar verecektir.

Plak (Invisalign) Tedavisinin Avantajları

İnvisalign tedavisinin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kolayca uygulanır.
 • İstediğini yiyebilme özgürlüğü sunar.
 • Hijyeniktir. Yemek sonrasında kolaylıkla temizlenir.
 • Estetik görünüme sahiptir. Şeffaf görünümüyle dişlerinizin normal görünümünü bozmaz.
 • Kolay bir kullanımı vardır.
 • Aylık kontroller hem hekim hem hasta açısından oldukça kolay ve kısa sürede gerçekleşir.
 • Ağız içinde ve diş etlerinde yara ve hassasiyet oluşturmaz.
 • Günde sadece 22 saat takılması yeterlidir.
 • Oldukça konforludur.

Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları

Telli diş düzeltme uygulaması, şeffaf plak tedavisinden önce dişlerdeki çarpıklığın düzeltilmesinde kullanılan en yaygın yöntemdi. Ancak dezavantajlarından dolayı kullanım sıklığı azalmıştır. Telli diş düzeltme tedavisinin sahip olduğu dezavantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Her ne kadar ilk etapta görünmese de gülerken ya da konuşurken görünmez denilen diş telleri görülür. Bu durum estetik kaygıları olan kişiler için oldukça zorlayıcı olabilir.
 • Yeme özgürlüğünü kısıtlar. Diş teli uygulaması sırasında aylarca belki de iki yıl boyunca yenilmesi yasak olan yiyecekler vardır.
 • Hijyenik değildir. Tüketilen yiyecekler tellerin arasına gidebilir.
 • Temizliği oldukça zorlayıcıdır ve iyi yapılamadığı durumlarda bakteriler dişlerde kalıcı lekeler bırakabilir.
 • Tedavi süresi boyunca da diş düzeltme telleri asla çıkarılmaz. Sadece kırılma ve diş etine batma durumlarında yeniden yapılma sürecinde kısa bir zaman dilimi için çıkarılabilir.
 • Kısa aralıklarla diş hekiminin diş tellerini sıkıştırması gerekir.

Şeffaf Diş Teli-Telsiz Ortodonti-Şeffaf Plak Tedavisi (Invisalign) Öncesi ve Sonrası, fiyatları Antalya

Şeffaf Diş Plak Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Şeffaf plak tedavisi her ne kadar diş teline göre konforlu olsa da tedavi sürecinde uyulması gereken hijyen kuralları tedavi sonrasında da geçerlidir. Bazı durumlarda şeffaf plakların 1 yıl daha kullanılması önerilir. Hatta 1 yıl boyunca gece takılması tedavideki düzelmenin kalıcılığını artırmaktadır. Şeffaf plaklar kaybolabilir ya da kırılabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulması gerekir.

Şeffaf Plak Temizliği Nasıl Yapılır?

Şeffaf plak temizliğini diş fırçası ile yapmak mümkündür. Ancak temizleme tabletleri de kullanmak ekstra hijyen ve temizlik sağlar. Aşındırıcı ve ağartıcı maddelerle temizlemek plak yapısının bozunmasına neden olabilir. Bu nedenle yalnızca şeffaf plak temizliği için üretilen medikal ürünler kullanılmalıdır.

Yemek yerken ve sıcak içecekler içerken çıkarılması da hem temiz kalmasını sağlar hem de deforme olmasını önler. Telsiz ortodonti tedavilerinde kullanılan protezler için üretilen temizlik tabletleri lekeleri ve sararmaları kısa zamanda temizler.

Şeffaf Plak Tedavisi Konuşmayı Etkiler mi?

Bu tedavi yönteminin konuşmaya olumsuz bir etkisi bulunmaz. Telli diş tedavisine oranla diş etlerinde batma ya da ağız içi yaralara sebep olmaz. Ancak ağız içinde bulunan yabancı bir cisim olduğunu da unutmamak gerekir.

Takıldığı ilk günlerde 2- 3 günlük hassasiyet yaşanabilir. Bu günlerde önemli toplantılarda konuşma vb. durumlarda kısa süreliğine plak çıkartılabilir. Gün içindeki plak çıkarma süreleri toplamda 3- 4 saati geçmediği sürece tedavide büyük bir gecikme söz konusu olmaz.

Şeffaf Plak Uyurken Takılır mı?

Şeffaf plak tedavisinde protezin hekimin söylediği zamandan daha az takılması durumunda tedavinin başarı oranı düşer ve süresi uzar. Başarının kısa zamanda %100 olabilmesi için protezin gün içindeki takılma süresine uyulması zorunludur. Bu bağlamda uyku sırasında takılması çok daha büyük kolaylık sağlar. Bu tedavi ile aynı zamanda diş gıcırdatma durumunun da önüne geçilir.

Tedavinin ana aşaması olan düzeltme kısmında mutlaka geceleri takılması gereken şeffaf plak, tedavinin bu aşmasından sonra da 1 yıl boyunca sadece gece uyurken takılır. Bu şekilde dişlerde elde edilen düzelme kalıcılığı artar. Ancak tedavinin ana aşamasında sadece geceleri takılması istenilen hızda bir düzelme gerçekleştirmez.

Günde Kaç Saat Takılmalı?

Plağın gün içinde 20 ile 22 saat arasında takılması gerekir. Sadece yemek sırasında ve sonrasında temizlik için çıkarılması gerekli konforu sağlar. Eğer hekimin önerdiği zamana titizlikle uyulursa tedavi süresi kısaltır.

Şeffaf Plak Tedavisi Ağrı Yapar mı?

Şeffaf plak tedavisinin ağrı yaptığı konusunda hastalar tarafından bildirilen bir şikâyet yoktur. Plaklar kişinin dişlerindeki çarpıklığı çok hızlı bir şekilde düzeltmeyi değil de kalıcı düzeltmeyi hedefler. Bu nedenle değişiklikler minimal ölçülerde yapılır.

Minimal ölçülerde yapılan değişiklikler diş ağrılarına ve çene ağrılarına neden olmaz. Diş teli ile yapılan tedaviye oranla çok konforlu bir uygulamadır. Ancak takıldıktan sonraki günlerde dişlerde hafif düzeyde bir baskı hissedilmesi normaldir. Bu his en geç 3 gün içerisinde kaybolur. Bazen plaka değişikliklerinde de bu hissiyat yaşanabilir. Yine 2- 3 gün içerisinde bu rahatsızlık hissi kaybolur.

Şeffaf Plak Fiyatları

Invisalign tedavi ücretleri yurt dışı kaynaklı malzeme nedeniyle telli diş düzeltme tedavisine göre biraz daha yüksek seviyededir. Kullanım kolaylığı, tedavi süresinin kısalığı, uygulama kolaylığı gibi üstünlükleri invisalign fiyatlarını ikinci plana atmaktadır.

Siz de dişlerinizdeki bozuklukları gidermek ve daha güzel bir gülümsemeye sahip olmak içi Türkiye'nin turizm cenneti Antalya'da bulunan Antlara Dental Diş Kliniği ile hemen iletişime geçebilir, özlediğiniz gülüşe kolayca sahip olabilirsiniz.

Telsiz Ortodonti - Invisalign Diş Tedavileri Sık Sorulan Sorular

Telsiz Ortodonti - Invisalign - Antalya

Evet

Evet. Şeffaf plak - Invisalign tekniği son derece güvenli ve yan etkisi olmayan bir yöntemdir.

Clear Aligner tedavisinde, bilgisayar ortamında dizayn edilen bu damaklıklar her ay için 3 adet set-up edilip 1 ve 2 hafta gibi sürelerle değiştirilip dişlerin arzu edilen ideal pozisyona gelmesini sağlamaktadır.

Hayalinize ve etkileyici gülümsemenize doğru giden yolda heyecan verici 4 adım

01

X-ray, ağız içi ve ağız dışı fotoğraflarınızın alınması

02

3 Boyutlu tarayıcı ile dişlerinizin taranması ve planlama

03

Plakların hazırlanıp hastaya teslim edilmesi

Mutlu Gülüşlere İlk Adımı Atın

Siz de Antlara Dental'in sunduğu BrightSmiles çözümleri ile mutlu, özgüvenli, estetik gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği, Antalya
İletişim Platformları

Antlara ile iletişime geçmenin üç basit yolu.

Ne zaman ve nasıl ihtiyacınız olursa olsun. Doğru tedaviyi bulmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Kliniğinizde ilk değerlendirme veya randevu için bize resimler gönderin.

Diş Sağlığınızı ve gülüşünüzü önemsiyoruz.

Antalya / Lara'da bulunan tam teşekküllü Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

İletişim Formu