Antlara dental whatsapp

Diş Çapraşıklığını Düzeltirken
Diş Teli mi Şeffaf Plak mı? Hangisi İyi?Antalya

Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Lara, Antalya.

Diş Çapraşıklığını Düzeltirken Diş Teli mi Şeffaf Plak mı?

Ortodonti tedavisinde hangi seçeneğin size daha uygun olduğuna karar vermek için ilk yapılacak olan diş çapraşıklığınızın ne düzeyde olduğunu belirlemektir. Bazı diş çapraşıklıkları yalnız diş teli tedavisi ile düzeltilebilirken bazı çapraşıklıklar diş teli tedavisi ile de düzeltilebilir şeffaf plak ile de.

Antalya Diş Çapraşıklığını Düzeltirken Diş Teli mi Şeffaf Plak mı? Hangisi İyi

Şeffaf plak yamuk dişleri düzeltir mi?

Dişlerdeki çapraşıklık düzeyi ağır değilse elbette şeffaf plak ile yapılan ortodonti tedavisinde yamuk dişler düzelir.

Şeffaf plak mı daha iyi diş teli mi?

Ortodonti tedaviniz için kliniğimize gelip gerekli muayene olmalısınız. Muayene sonrası diş hekimlerimiz şeffaf plak kullanımı için de diş teli kullanımı için de uygun olduğunuzu belirtir ve karar vermenizi isterse o zaman şu soruları cevaplamalısınız:

 • Tedavi süresince diş teli takılı olduğunda görünüşümden rahatsız olur muyum?
 • Diş teli tedavisini tercih edersem geleneksel diş telini kullandığımda mı daha mutlu olurum şeffaf diş telini kullandığımda mı?
 • Diş tedavim için kullanılan materyalin ne olduğunun benim için önemi var mı?
 • Tedavim süresince benim için çok önemli olan dönemler (mezuniyet, düğün, çok önemli bir toplantı…) var mı? O dönemlerde diş teli ile görülmekten rahatsızlık duyar mıyım?
 • Şeffaf plak fiyatı ya da diş teli fiyatı benim için önemli mi?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplarla şeffaf plak mı diş teli mi kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

Şeffaf plak ve diş telinin artıları eksileri

Şeffaf plak tedavisinin de diş teli tedavisinin de kendine has avantajları ve dezavantajları vardır. Biz bunları kullanım, hijyen, seanslar, fiyat ve tedavi sonuçları bakımından inceleyeceğiz.

  Kullanım

  • Şeffaf plak günde en fazla 22 saat ağızda durmalıdır. Diş teli ise çıkarılamadığı için 24 saat ağızda kalır.
  • Diş teli ağızdan çıkarılamadığı için kaybolmaz. Özellikle şeffaf plak kullanan çocuklarda kaybetme durumu yaşanabilir.
  • Şeffaf plak takılıyken su dışında bir şey tüketilmemeli, bir şeyler yer içerken plak çıkarılmalıdır. Yeme içme sırasında şeffaf plak çıkarıldığı için her gıda tüketilebilir. Diş teli takılıyken sert ya da yapışkan olmamak kaydıyla her gıda tüketilebilir.
  • Diş telleri ilk kullanım günlerinde ağızda yaralara neden olabilir. Şeffaf plak ağız içi yaralara neden olmaz.

  Her iki tedavide de kullanımında yaşanan farklılıklar bu şekilde özetlenebilir.

  Hijyen

  • Şeffaf plak kullanımı sırasında plağı çıkarıp dişleri fırçalamak ve plağı gösterildiği şekilde temizlemek hijyen için yeterlidir. Şeffaf plak, diş temizliğinin kolay olması bakımından avantajlıdır. Şeffaf plaklarda önerildiği şekilde temizlenmelidir. Aksi taktir de plaktaki bakteriler ağız kokusu yapar. Temiz olmayan plaklar dişte sararmaya da neden olabilir.
  • Diş teli kullanımında ise dişleri gıda kalıntılarından temizlemek güçtür. Tam yapılamayan fırçalama işlemleri nedeniyle dişlerde çürük oluşabilir. Dişlerini doğru şekilde fırçalayamayacak çocuklarda diş fırçalama sırasında ebeveyn denetimi gerekebilir.

  Tedavi Seansları

  Diş teli kullanımında diş hekimi randevuları ortalama 1-1,5 ay aralıklarla olurken şeffaf plak tedavisinde diş hekimi randevuları 15 günde bir olabilir. Tedavinin seyrine bağlı olarak plak değişim zamanlarını Antalya’nın en iyi diş hekimlerinden olan hekimlerimiz size bildirecektir.

  Fiyat

  Diş teli tedavisi ile şeffaf plak tedavisinden genellikle daha düşük fiyatlıdır. Fakat kliniğimizde yapılan muayene ve muayene sonrası ihtiyaç duyduğunuz hazırlık tedavilerine bağlı olarak maliyet değişebilir.

  Tedavi Sonuçları

  Diş hekimlerimiz tarafından her iki tedavinin de sizin için uygun olduğu belirtildiyse tedavi sonuçlarından endişe duymaya gerek yoktur. Çünkü her iki tedavinin de sonuçları başarılı ve aynı şekilde olur.

Şeffaf plak sonrası dişler eski haline döner mi?

Ortodontik tedavi tamamlandıktan sonra düzelen dişler zamanla eski şekline dönmek isteyebilir. Bu nedenle tedavi bitiminde dişlerin konumu korumak için koruyucu plak kullanımı tavsiye edilebilir.

Şeffaf plak en az kaç saat takılmalı?

Çapraşık duran dişlerin doğru dizilime ulaşması, dişlerin hareket ettirilmesi için dişe şeffaf plak ile uygulanan kuvvetin uzun süreli olması gerekir. Etkili bir tedavi için 24 saatin en az 21-22 saatinde şeffaf plak takılı olmalıdır.

İletişim Platformları

Antlara ile iletişime geçmenin üç basit yolu.

Ne zaman ve nasıl ihtiyacınız olursa olsun. Doğru tedaviyi bulmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Kliniğinizde ilk değerlendirme veya randevu için bize resimler gönderin.

Diş Sağlığınızı ve gülüşünüzü önemsiyoruz.

Antalya / Lara'da bulunan tam teşekküllü Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

İletişim Formu