Çocuk Diş Hekimliği - Pedodonti

antlara çocuk-diş-hekimliği-predodonti

Pedodonti ya da Çocuk Diş Hekimliği 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlar.

Kliniğimizde gerekli olan tüm dental tedaviler çocuklara uygulanmaktadır.

Çocukların ağız ve diş sağlığının mükemmel olması, 6 ayda bir düzenli yapılan diş hekimi kontrolü ile sağlanabilir. Bu kontroller sırasında ağız ve diş sağlığını tehdit eden her türlü sorun tespit edilebilir. Burada önemli olan bu sorunların erken teşhisi ve tedavisidir.

Çocuk hastada erken teşhis çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Pedodonti ya da çocuk diş hekimliği 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlar.

İyileşme Süreci : 1-2 seans.

Antalya Çocuk Diş Hekimliği - Pedodonti

Çocuklarda Diş Eğitimi

Çocuk hastada ilk muayene, hem çocuk hem de çocuğun anne ve babası ile iletişim kurmakla başlar. Tanışmadan sonra hastanın medikal ve dental hikayesi alınır. Daha sonra klinik ve radyografik muayeneye geçilir. Bu aşamalardan sonra teşhis ve tedavi planlaması hakkında hastaya, anne ve babasına bilgi verilir.

Süt ve sürekli dişleri çürük ve periodontal hastalıklar gibi başlıca ağız hastalıklardan korumak için birçok yöntem uygulanmaktadır.

Bunlar; ağız hijyeni kavramının öğretilmesi, diş fırçalama alışkanlığının kazanılması, yöntemlerinin öğretilmesi, sistemik ve topikal florür uygulamalarının yapılması, fissür örtücülerin uygulanması ve yer tutucuların uygulanması olarak sayılabilir.

Diğer tedavilerimizden olan implant ve ortodonti konularını da okumanızı tavsiye ederiz.

Sık Sorulan Sorular

Korkmamasını ve acı çekmeyeceğini söylemeyin. Bilinçaltında diş hekimini zorlu bir süreç olarak algılamaması için, tedavi sonrasında ödüllendirme yapmayın. Diş hekiminiz, çocuğunuzu rahatlatacaktır, panik olup da bunu çocuğunuza yansıtmayın. Çocuğunuzu diş hekimine tok getirmelisiniz.

Erken yaşta başlayarak olası çürük ve şekil bozukluklarına erken müdahale edilmiş olur. İleri yaşlardaki diş sorunlarının da önüne geçilmiş olur.

Çocuğunuzun canının acımayacağıyla ilgili tetkikler yapılarak, çocuk diş hekimine alıştırılır. Çocuğunuzun genel diş durumu kontrol edilerek, herhangi bir anomali olup olmadığına bakılır. Dişleri koruma ve beslenme ile ilgili ebeveynler bilgilendirilir.

  • Ağız ve damak yapısı
  • Süt dişlerinin oluşumu
  • Süt dişlerinden kalıcı dişlere geçiş
  • Kalıcı dişler ve süt dişlerindeki çürükler
  • Kalıcı ve süt dişlerindeki şekil bozuklukları gibi birçok konuya değinir.

Koruyucu diş hekimliğinde en etkili tedavi şekli olarak kabul edilen florür tedavileri, sağlıklı bireylerde, çürüğe yatkın bireylerde, dişlerdeki hassasiyet ve erozyon tedavisinde, özel bakıma ihtiyacı olan sistemik rahatsızlığı olan bireylerde uygulanabilmektedir. Uygulamalar bireyin yaş ve çürük oluşum riskine göre belirlenen sıklık ve miktarlarda gerçekleştirilmektedir.

Florür uygulaması, diş minesini güçlendirmeyi sağlayan tedavidir ve tüm dişlere uygulanabilir. Yan etkisi bulunmayan bu teknik dişler kurutularak uygulanmaktadır.

Flor uygulaması 5 dakika sürer. Bir saat yemek yenmemeli. İlk 24 saat süt ürünleri tüketilmemeli. Çünkü jelin etkisini azaltır. Yeni diş çıkardıkça tekrarlanmalıdır. Ağızda bulunan dişlere de 6 ayda bir yenileme yapılmalıdır.

Anatomik olarak azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde bulunan girinti ve çıkıntılar, yiyecekler için yapışıp kalabilecekleri bölgeler oluşturmaktadır.

Çürükler temizlenmesi zor olan bu bölgelerden başlamaktadır. Fissür örtücüler, dişlerde bu yüzeyleri sığlaştıracak, besinlerin tutunmasını azaltacak ve fırçalanmasını kolaylaştıracak bir yüzey oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Klinik uygulamalar sonrasında çürük oluşumun %70-80 oranında azalma görüldüğü bilinmektedir.

Bu tedavinin avantajı azı dişlerini koruyarak çürük riskini en aza indirir ve dişlere hiçbir zararı yoktur.

Bu uygulama 5 dakikada tamamlanır ve düzenli tekrarlanmasına gerek yoktur. Sadece kullanım ile aşınan yüzeyler yenilenir.

Fissür örtücü ve fluor birbirini tamamlayan tedavilerdir. İkisini de uygulayabilirsiniz. Dolgu'dan daha ekonomik bir uygulamadır.

Erken kaybedilmiş olan süt dişlerinin yerlerini korumak amacıyla ile uygulanan sabit ya da hareketli apareylere “yer tutucu” denilmektedir. Süt dişlerinde herhangi bir nedenden dolayı kayıp meydana gelir ise; 6 hafta içinde diğer dişler bu boşluğa doğru kaymaya ve çekilmiş olan süt dişlerinin yerini kaplamaya başlarlar.

Bu durum altta sürecek olan daimi dişin ideal yerinden sürmesine engel olur. Bu durum dişlerde çarpıklığa ve erken yaşta ortodontik problemlere sebep olabilmektedir. Yer tutucular plastik yada metalden kişiye özel olarak yapılır. Erken kaybedilen süt dişi sayısına ve bölgesine göre hareketli ya da sabit olarak yapılabilmektedir.

İlk dişi çıktıktan sonra pedodonti kontrolü için diş hekiminize gidebilirsiniz.

Sağlıklı Gülüşler Tasarlıyoruz

Antlara Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği