Antlara dental whatsapp

E-Max Kaplama
Emax Diş Kaplama Nasıl Yapılır? Antalya

Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Lara, Antalya.

E-Max Kaplama Diş

Emax Kaplamalar, porselen kaplama ailesi içerisinde en uzun ömürlü kaplamalardır. Emax kaplamalar sağlamlıklarının yanı sıra diş yüzeyinde çok fazla deformasyona sebep olmamaları ve iyi bir estetik görünüm sağlamaları nedeniyle tercih ediliyorlar. Antalya Antlara Dental'de Avrupa standartlarının üzerinde deneyimli ve eğitimli diş hekimlerimiz ile bu tedaviyi olabilirsiniz.

E-Max Kaplama Nedir?

Emax, porselen bileşenlerin lityum disilikat veya diğer malzemelerle güçlendirilmesiyle üretilen bir kaplama türüdür. Porselen kaplamalardan iki kat daha güçlü olan Emax kaplamalar, porselen kaplamalarla aynı estetik görünüme sahiptir. Emax diş kaplaması yapılırken diş yüzeylerimde derin aşındırmalar yapmaya gerek yoktur.

Bazı Emax Kaplama türlerinde dayanıklılığı arttırmak için %10 zirkonyum karıştırılmaktadır. Emax kaplamalar metal içermez, saf seramikten yapılır. Kaplamanın ışık geçirgenliği yüksektir ve doğal diş renginin tam tonunu yakalamak mümkündür.

Ücretsiz Randevu - E-max Kaplama

Antalya'da Emax Kaplama yaptırmak için aşağıdan ücretsiz randevu alabilirsiniz.
25+ yıllık diş tedavisi deneyimi ve profesyonel hasta hizmetleri...

Ücretsiz Randevu

E-Max Kaplama Özellikleri

Emax Kaplama, estetik görünümün esas alındığı bununla birlikte de diş yapısının yeterince güçlü olduğu, porselen bileşenlerden oluşan güçlendirilmiş bir kaplamadır. Ivoclar Firması 2006 yılında Emax kaplamaları geliştirmiştir. Ürün içeriğinde kullanılan lityum disilikat sayesinde farklı opaklık değerleri oluşturulabilir. Bu sayede istenilen doğal diş rengi elde edilebilmektedir. Emax kaplamalar, porselen kaplama ailesi içerisinde en uzun ömürlü kaplamalardır.

Geleneksel porselen kaplamalarda daha güçlü kaplamalar elde etmek için kaplamaların iç kısmı metalle kaplanırdı. Metal alt yapılı porselen kaplamaların bir takım dezavantajları vardı.(metal altyapılı porselen kaplama linki ver) E max kaplamalarda metal içerik kullanılmaz. Diş etinde gri mor tona neden olmaz. Metal barındırmadığı için emax kaplama yapıldığında gülüş estetiğinden ödün vermeden hasta güçlü kaplamalarla tedavi edilir.

Emax Kaplama Nasıl Yapılır?

Dişte çürük alanlar varsa, öncelikli olarak diş çürükleri temizlenir. Diş hekimi çürümüş alanları temizlemek için diş yüzeyini derin kazır.

Diş çürüğü yoksa kaplamaların diş yüzeyine yapıştırılması için dişin ön bölgesi kaplamalarla aynı kalınlıkta aşındırılır. Emax kaplamalar için 0.3 ila 0,5 mm kazıma yeterlidir. Bu, bir yumurtanın kabuğu ile hemen hemen aynı kalınlık seviyesindedir.

Emax kaplamalar laboratuvarda blok porselenden üretilir. Bu kaplamalar üretildikten sonra istenilen diş rengi tonu elde edilecek şekilde tek tek hazırlanır ve parlatılır. Laboratuvar aşaması sanat becerileri gerektirir.

Hazırlanan kaplamalar bir sonraki diş hekimi randevusunda diş yüzeylerine sabitlenir. Emax kaplama diş tedavisi tamamlanmış olur.

E-Max Kaplama Antalya
e-max kaplama sonrası gülümseme

Emax Kaplama ve Zirkonya Kaplama Nedir?

Zirkonyum ve Emax kaplamalar arasındaki farkı açıklamadan önce zirkonyum ve zirkonya arasındaki fark iyi anlaşılmalıdır. Zirkonyum fiziksel ve kimyasal özellikleri titanyuma benzeyen katı bir yapıya sahip bir metaldir. Zirkonya ise oksijen ve zirkonyumun birleşiminden oluşan bir seramik türüdür. Zirkonya, sağlam yapısından dolayı seramik çelik olarak adlandırılır ve biyouyumlu bir malzemedir.

Zirkonya kaplamalar güçlü malzemeler olmasına rağmen her zaman istenilen estetik görünümü karşılayamayabilir ve dişlerde derin aşındırmalar yapılmasını gerektirebilir. Bu nedenle diş hekimleri estetik görünümün ön planda olduğu emax kaplamaları tercih etmektedir.

Aşağıda bu iki kaplama arasındaki farkları detaylı olarak inceleyebilirsiniz:

E-Max Kaplamalar Zirkonyum Kaplamalar
Üretici Firma Ivoclar Vivadent
 • 3m Lav
 • Asil Biyobakım
 • Taç
 • Ivoclar Vivadent
Malzemeler Lityum Disilikat İtriyum-Zirkonyum (YZ)
Mukavemet Değerleri (ISO 68722'ye göre) 360-400 Mpa (Emax mukavemeti Zirkonyo mulkavemetinin yarısından az gibi görünebilir ama yine de strag kaplama için bu mukavemet değeri yeterlidir.) 900-1100 Mpa
Avantajlar
 • Parlaklık ve Saydamlık
 • Diş minesinde derin aşındırma gerektirmeyen 0.3 mm kalınlık
Daha güçlü ve %20 'ye kadar daha uzun ömürlü kaplama
Dezavatajlar Çok koyu renkli dişlerde istenilen sonuçlar elde edilemeyebilir. Diş minesinde 0.8-1.5 mm aşındırma gerektirir.

Emax Kaplama Fiyatları

Emax kaplamalar etkili ve uzun ömürlü tedavi imkanı sunan gülüş tasarımında sıklıkla kullanılan kaliteli kaplamalardır. Bu kaplama tedavisinin maliyeti belirlenirken kaplama öncesi ihtiyaç duyulan tedavilerin varlığı, kaplama yapılacak diş sayısı gibi etmenler dikkate alınır. Bu nedenle emax diş kaplama tedavisi olmayı düşünüyorsanız Emax kaplama fiyatları hakkında bilgi almak için kliniğimize gelip muayene olmalısınız. Size özel planlanıp uygulanacak tedavi için size özel bir tedavi maliyeti belirlenecektir.

emax kaplama öncesi sonrası
emax kaplama öncesi sonrası fotoğrafları

Hangi Dişlere Emax Kaplama Yapılabilir?

Emax kaplamalar daha çok ön dişlerde (arka bölgelerde maksimum sağlamlık için zirkonyum kaplamalar tercih edilir.) estetik bir görünüm kazandırmak için tercih edilir. Emax kaplamalar daha çok dolgu veya kanal tedavisi gibi tedavi görmemiş, dişin direncini azaltan kırık veya çatlakları olmayan dişlerde tercih edilmektedir.

Emax Kaplamaların Ömrü Ne Kadar?

Emax kaplamalar ortalama 15 yıl dayanıklılığa sahiptir. Doğru ağız bakımı ve doğru diş fırçalama alışkanlığı ile bu süre biraz daha uzayabilir. Doğru ağız hijyeni ile 20 yıl sorunsuzca emax kaplamalar kullanılabilir. İşte E-max kaplamaların kullanım ömürlerinin kesin oranını ortaya koyan bir araştırmanın bulguları.

 • %96: 5-6 yıl
 • %93: 10-12 yıl
 • %91: 11-13 yıla
 • %73: 15-17 yıl

Emax Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Emax kaplama tedavisi, 2 ila 3 diş hekimi randevu ile tamamlanabilir. Diş yüzeyinde minimum aşındırma gerektirmesi ve CAD ve CAM teknolojileri kullanılarak hızlı bir şekilde hazırlanabilmesi nedeniyle tedavi süresi diğer kaplama çeşitlerine göre daha kısadır.

Tedaviye başlamadan önce diş ölçüleri alınır ve mock-up tekniği kullanılarak hastanın gülüş tasarımına göre Emax kaplamaların şekilleri belirlenir. İlk randevuda dişler üzerinde gerekli hazırlıklar yapılır ve geçici kaplamalar yerleştirilir. İlk ziyaretten birkaç gün sonra hastanın daimi kaplamaları hazırlanır ve hastanın dişlerine kalıcı olarak yapıştırılır.

Antlara Dental Kurucusu Dt. Dilek Aksu Güler estetik diş hekimliğinin Türkiye'deki öncü isimlerinden biridir. Dental alanda 20 yıllık deneyime sahip olup, birçok uluslararası konferansa konuşmacı olarak katılmıştır. E-max kaplama tedavilerinizi tecrübeli ellere emanet etmek istiyorsanız emax kaplama öncesi-sonrası fotoğraf ve videolarımızı inceleyebilir, ücretsiz konsültasyon randevusu alabilirsiniz.

antalya Emax kaplama diş

Emax Kaplamanın Artıları ve Eksileri Nelerdir?

E-max kaplama tedavisine karar vermeden önce en önemli emax kaplama artıları ve eksileri:

  Emax Kaplamaların Artıları

 • En iyi porselen kaplamalar olarak kabul edilirler.
 • 0,3 mm'lik ince yapıya sahiptirler,
 • Normal dişleriniz gibi görünmelerini sağlayan hafif yarı saydamlık sunarlar,
 • Diş yüzeyinde en az aşındırma gerektirirler,
 • İçlerinde metal elementler içermezler,
 • Doğal dişleriniz gibi görünürler ve dışarıdan bakanlar tarafından doğal dişlerinizden ayırt edilmesi zordur.

  Emax Kaplamaların Eksileri

 • Diş yüzeyi tamamen lekelenmiş ise tedaviden önce beyazlatma uygulanmalıdır.
 • Şeffaf yapıları nedeniyle kabuğun altındaki diş bazen fark edilebilir.
 • Aşırı sigara tüketimine bağlı olarak diş yüzeylerinde kararma veya lekelenmeler meydana gelebilir.
 • Dolgu, kanal tedavisi ve implant üzerine uygulanması önerilmez.
 • Dişler çok hasarlı ise E-max kaplama tedavisi önerilmez.
 • Dişler kazındığı için bu tedavi geri dönüşü olmayan bir işlemdir.
 • E-max kaplamalar 400 Mpa'ya kadar dayanabilen güçlü kaplamalardır ancak 1100 Mpa'ya kadar dayanabilen zirkonya kaplamalardan daha zayıftırlar.

Antalya Diş Klinikleri arasında tecrübesi ve uzman diş hekimleri ile öne çıkan Antlara Dental, E-max kaplama diş tedavisi ve birçok farklı tedavide sizlere kapsamlı hizmet sunmaktadır.

Zaman & Para Tasarrufu

tasarruf edin.

Zaman Tasarrufu

Para Tasarrufu

En güzel gülüşlere Antlara Dental ayrıcalığı ile sahip olmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

E-max Kaplama Diş İle İlgili Sık Sorulan Sorular

E-max Diş Kaplama - Antalya

Aşağıdaki akordiyon menüden E-max Diş Kaplama alanında sık sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Cevabını bulamadığınız sorular için çekinmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

E-max kaplamalar lekelenmeye karşı oldukça dirençlidir. Ancak bazen kaplama ile adeziv elemanın birleştiği yerde lekeler olabilir. Bu durumda hemen diş hekiminize başvurmalısınız. Kaplamalardaki lekeler kolaylıkla giderilebilir.

 • Emax kaplamaların bakımları doğru ve eksiksiz yapıldığında kaplamalar maksimum kullanım ömrü süresince kullanılabilir. Doğru E-max kaplama bakımı için yapılması gerekenler:
 • Normal dişleriniz gibi düzenli temizlemeye devam edin.
 • Diş hekimlerimizin sizin için uygun gördüğü sertlikte diş fırçasını ve diş macununu kullanın.
 • Sert gıdaları ısırmayın, dişleriniz ile açmaya çalışmayın.
 • E-max kaplamalarınızı korumak için dişlerinizi gıcırdatmaktan ve sıkmaktan kaçının.

Emax kaplamalar, doğru bakım yapıldığı takdirde en az 10 ila 15 yıla kadar beyazlığını korur. Bu süreden sonra değiştirilmeleri veya onarılmaları gerekebilir.

Emax kaplamalar kolay kolay düşmez. Fakat tıpkı diğer kaplamalarda olduğu gibi yaşanan bazı durumlar emax kaplamanın düşmesine neden olabilir. Düşmelerinin başlıca sebepleri:

 • Kullanım ömrünün dolması,
 • Zayıf yapıştırıcı kullanılması,
 • Diş çürüğü,
 • Diş gıcırdatma alışkanlığının kaplamaya zarar vermesi,
 • Yetersiz ağız ve diş hijyeni.

Emax kaplamalar diş hekiminin gerek görmesi ya da hastanın talebiyle diş kliniğimizde deneyimli diş hekimlerimiz tarafından çıkartılabilir. Bu kaplamalar profesyonel ekipmanlarla çıkarılabilir ve profesyonel dişçilik becerileri gerektirir. Sert doku lazer cihazı ile kaplamalar çıkarılırken dişlere zarar verilmez.

E-Max diş kaplama hastanın arzu ettiği beyazlıkta istediği tonda özel olarak üretilir. Ağız ve diş sağlığına dikkat eden günlük ağız bakım rutinlerini yapan herkes emax kaplamalarını ilk günkü renk ve parlaklığıyla uzun yıllar kullanabilir.

E-Max diş kaplama işlemi için metal destekli geleneksel kaplamalarda olduğu gibi dişi küçültme, kesme işlemi yapılmaz. Emax kaplama işleminde kaplamanın diş yüzeyine oturtulabilmesi için dişte törpüleme işlemi yapılır.

İletişim Platformları

Antlara ile iletişime geçmenin üç basit yolu.

Ne zaman ve nasıl ihtiyacınız olursa olsun. Doğru tedaviyi bulmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Kliniğinizde ilk değerlendirme veya randevu için bize resimler gönderin.

Diş Sağlığınızı ve gülüşünüzü önemsiyoruz.

Antalya / Lara'da bulunan tam teşekküllü Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

İletişim Formu